Nový kmotr může na „svého“ kmotřence přispět jednorázově nebo pravidelným příspěvkem. „Máme tu stálé obyvatele, kteří se z nějakého důvodu už nemohou vrátit do volné přírody. Pak tu ale každoročně máme desítky malých ježků, ptáčat, veverek, ale také malé poštolky, srnčata nebo mláďata šelem, kterým pomůžeme vyrůst, a jakmile je to možné, vypouštíme je zpět do volné přírody,“ představil své svěřence ředitel stanice v Pavlově Zbyšek Karafiát.

Exmoorští poníci.
Srst mají jako medvědi. V zimě se budou divocí koně v Podyjí pást i ve sněhu

Záchranní stanice v Pavlově se každoročně stará o desítky mláďat. Tamní zaměstnanci je vypiplají a vypustí zpět do volné přírody.

„Například malé ptáče se musí krmit téměř každou půlhodinu, srnče zase každé tři hodiny. Takže když opomeneme náklady spojené s potravou, jde o časově velmi náročnou práci. Tu nemůžeme a samozřejmě ani nechceme vyčíslit. Nicméně by nám ve stanici moc pomohlo, kdyby se lidé stali kmotry vybraných mláďat a přispěli například na mléko, láhev, dudlíky, na myši pro mláďata sov nebo na veterinární ošetření,“ vysvětlil Zbyšek Karafiát.

Jeskyně v Labských pískovcích jsou častým útočištěm netopýrů při jejich zimním spánku. Pokud je někdo ze zimního spánku probudí, může je nevědomky zabít.
Netopýry v Labském kaňonu ochrání mříže. Pomohou jim přežít

Zájemci o kmotrovství najdou na webových stránkách pavlovské záchranné stanice vzory certifikátů kmotrů. A mohou si sami zvolit dostupnou finanční podporu. „Od pěti set do dvou tisíc korun. A možná je i pravidelná měsíční platba,“ doplnil Zbyšek Karafiát.