Odhozené nedopalky cigaret, žvýkačky, papíry, psí exkrementy a další nepořádek. To je každodenní obrázek ulic většiny měst. Praha tento problém už začala řešit přísnou vyhláškou umožňující městské policii okamžitě postihovat hříšníky. Některá města na Nymbursku mají vyhlášky o čistotě města, ale radikální vyhlášku řešící například i močení na ulici zatím nemají. První možná bude Lysá nad Labem.

Podle místostarosty Tomáše Sedláčka je takové opatření potřeba. V Praze od 1. července může hříšník za vyhození žvýkačky nebo odhození vajglu dostat ve finále až několikatisícovou pokutu. „Já bych byl určitě pro, aby v Lysé taková vyhláška fungovala také. Městská policie má ze zákona zabezpečit pořádek. Do toho se dá počítat i čistota. V každém případě by se ale mělo začít s osvětou už ve škole na prvním stupni,“ myslí si lyský místostarosta a prý bude určitě vznik nové vyhlášky v Lysé iniciovat.

Podle velitele lyských městských strážníků Luďka Přibyla by nebyl s vyhláškou problém. „Samozřejmě je to něco jiného v Praze a něco jiného v Lysé. My však už tady podobnou vyhlášku máme. Když někdo znečišťuje město, může dostat až tisícovou pokutu. Řešíme to individuálně,“ uvedl Přibyl s tím, že by nebyl proti.Ani v Nymburce zatím o podobné vyhlášce nejednali. Přesto by však chtěli, aby bylo město čisté. „Čistota města je určitě potřeba řešit, ale problém je v tom, že městští strážníci mají mnoho práce a je jich stále pod stav,“ míní místostarosta Miloš Petera.

Jako naprosto nesmyslnou vidí zase pražskou vyhlášku starosta Poděbrad Jozef Ďurčanský. „Jsem obecně takového názoru, že věci, které nemůžete kontrolovat, nelze dát do vyhlášky. To už bychom za chvilku mohli sledovat, kdy si kdo odplivne. Raději objednám do školy pět přednášek,“ uvedl Ďurčanský.

A jaké jsou první zkušenosti s novou vyhláškou v Praze? První den se na její dodržování zaměřilo v hlavním městě dvě stě strážníků. Ti zaznamenali 68 přestupků, které řešili zatím jen domluvou. Nejpozději v pondělí však začnou Pražáci rozdávat pokuty.

ANKETA: Jste pro zavedení přísné vyhlášky řešící čistotu ulic?

Jiřina Fančíková
Křinec

Za žvýkačku bych asi nepostihovala, za cigaretu možná. Lidé totiž víc kouří než žvýkají, mají větší spotřebu cigaret.

Kateřina Hofmanová
Lysá nad Labem

Něco by být mělo, ale bojím se, že tady v Čechách to takhle nepůjde. Mělo by se začít s výchovou u rodičů s dětmi.

Tomáš Šorma
Hořátev

Já neodhazuji na zem cigarety. Nejsem proti vyhlášce, já bych ji určitě dodržoval. Nedopalky házím do koše nebo si je vemu s sebou a pak vyhodím.

Antonia Nolfová
Nymburk

To by asi stejně nikdo nedodržoval. Kdyby vyhláška platila, tak bych si asi na vyhazování žvýkaček musela dávat pozor. Jinak bych pro ní nebyla.

Eva Čadková
Lysá nad Labem

Taková vyhláška by se mi tady líbila, bylo by to jen dobře. Sama bych neměla problém s dodržováním. A učím i kluka nevyhazovat žvýkačky na zem.