To vše je výsledkem jednání trojice stran a hnutí, kterým volby přisoudily dohromady 11 mandátů. Tedy tu nejtěsnější většinu. Jde o druhého v pořadí hnutí Naše Poděbrady, dále hnutí STAN a stranu ODS. Společně na sociálních sítích strany potvrdily zahájení jednání. Podle informací Nymburského deníku jsou však jednání už v pokročilém stadiu. „V tuto chvíli jsme se domluvili na spolupráci mezi našimi třemi subjekty, ale nebráníme se k jednání přizvat i další zástupce stran a hnutí, která o to projeví zájem,“ řekl lídr hnutí Naše Poděbrady Miroslav Káninský.

Příští schůzka, která se koná ve středu večer, by už měla přinést posun i v nominaci na členy Rady města a zřejmě i na zmíněného starostu. Proč se nebude o funkci starosty ucházet lídr v pořadí druhého hnutí Miroslav Káninský? „Jednak pan Červinka získal více preferenčních hlasů. Jednak má větší profesní zkušenosti, byl řadu let starostou Dymokur. A dalším důvodem je fakt, že referendum o bazénu je neplatné, což bylo téma, kterým bych se v pozici starosty určitě chtěl zabývat. V tuto chvíli si myslím, že pan Červinka je vhodnějším kandidátem,“ vysvětlil Káninský.

Jaroslav Červinka potvrdil, že pokud bude na tuto funkci navržen, přijme ji. „Pokud se tak stane, bránit se tomu nebudu. Nakonec s tím jsem šel jako lídr naší kandidátky do voleb,“ řekl Červinka.

Jednání o nové koalici potvrdil také zástupce ODS Petr Fiala. Ten se však omezil na vyjádření zveřejněné na sociální síti, které pouze v obecné rovině konstatuje zahájení jednání. „Domluvili jsme se, že více se k tomu zatím vyjadřovat nebudeme. Další schůzku máme ve středu večer, uvidíme, jak se jednání budou vyvíjet dále,“ uvedl Fiala.

Dosavadní starosta Ladislav Langr se k celé situaci příliš vyjadřovat nechtěl. Na dotaz, co říká tomu, že vyjednávání o budoucí koalici se odehrává bez vítěze voleb, pouze stroze konstatoval: „Volební zákon to umožňuje.“

Víkendové volby vyhrálo v Poděbradech hnutí Volba pro Poděbrady se ziskem více než 28% hlasů. Dosavadní starosta Ladislav Langr získal nejvíce preferenčních hlasů a na první pohled se zdálo, že by nic nemělo bránit tomu, aby pokračoval jako první muž Poděbrad i ve třetím volebním období v řadě. Jeho hnutí získalo 7 mandátů a obsadí tak třetinu zastupitelstva.

Jenže bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb se sešli zástupci stran a uskupení, které skončily na 2., 3. a 4. místě, tedy Naše Poděbrady (5 mandátů), STAN (3) a ODS (3). Součet jejich mandátů tvoří tu nejtěsnější většinu a v tuto chvíli se zdá, že vznikne podobně křehká koalice jako v sousedním Nymburce. Ovšem na rozdíl od Nymburka bez vítěze voleb.

PROČ MÁ BÝT JAROSLAV ČERVINKA STAROSTOU
✔️ 12 let starostou Dymokur
✔️ Zná legislativu obcí a měst
✔️ Dokáže mít na úřadě spokojené zaměstnance
✔️ 8 let jako odborný referent stavebního úřadu
✔️ Člen Výboru pro životní prostředí a zemědělství při Středočeském kraji

zdroj: STAN Poděbrady