Sedm samic zubra, které minulou neděli vypustili přírodovědci do aklimatizační ohrady v lokalitě Traviny mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou, se má čile 
k světu.

První dny pobytu zvládá skupina podle ředitele ochránářské organizace Česká krajina Dalibora Dostála výborně. K dispozici mají dvouhetarovou aklimatizační ohradu, která tvoří jen malou část z celkových zhruba sto dvaceti hektarů pastviny.

„Zdravotní stav všech sedmi zubřích samic je dobrý. Po náročném transportu žádná
z nich nekulhá ani nejeví známky jiného poranění," konstatuje Karel Bendl, ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou, která zajišťuje chovatelský dohled nad zvířaty.

„V prvních dnech po transportu bylo vidět, že zvířata potřebovala doplnit tekutiny, byla velmi žíznivá. Teď už napajedla vyhledávají méně," doplnil Karel Bendl. Podle jeho slov se drží pohromadě skupina šesti samic, sedmá zůstává poněkud stranou. Nejsilnější samice se stala vůdkyní stáda a ostatní v případě potřeby „rovná".

„Stádo zubrů se pase jak 
v otevřené, travnaté části lokality, tak okusuje mladé borové porosty. Stádo si také vyšlapalo první stezky v místech, kudy nejčastěji prochází," pokračuje Karel Bendl.

Zubři pocházejí ze tří polských rezervací Pszczyna, Niepołomice a Kiermusy. Do Česka přijeli v neděli. Rezervace se tak stala vůbec prvním místem na světě, kde mohou návštěvníci v rámci lokality se dvěma pastvinami vidět zubry, divoké koně a zpětně šlechtěné pratury. K sedmi samicím se v příštích dnech připojí ještě samec. Přesný termín příjezdu polští ochránci ještě neupřesnili. Do konce roku se k zubrům připojí také druhé stádo divokých koní, které přijede z anglického Exmooru.

O všechna zvířata se budou i nadále starat pracovníci Správy městských lesů Benátky nad Jizerou. „Spolupráce s benáteckými lesy v pozitivním smyslu překonala naše očekávání. Jejich pracovníci jsou velmi obětaví, ke zvířatům jezdí i ve svém volném čase a především neustále přemýšlejí o možných vylepšeních technického zázemí na pastvině," ocenil spolupráci Dalibor Dostál.

Cílem návratu velkých kopytníků je nejen vracet do přírody původní druhy velkých zvířat, ale především s jejich pomocí chránit a obnovovat ohrožené stepní biotopy 
s mnoha ohroženými druhy rostlin a živočichů, které se 
s nimi vyvíjely po tisíce let.

První část rezervace otevřela společnost Česká krajina letos v lednu. Do lokality Pod Benáteckým vrchem 
u Milovic tehdy přivezla první skupinu divokých koní 
z Anglie. První hříbě už je na světě. V říjnu je pak doplnila skupina šesti zpětně šlechtěných praturů dovezených 
z Holandska.

S lokalitou na Travinách tak rozloha rezervace na území bývalého vojenského prostoru dosáhne přibližně sto šedesáti hektarů.

| Video: Youtube