“Nebereme! Máme plno,“ říkají zubaři unisono. Takovou odpověď dostanou všichni, kteří se nyní pokusí najít si zubaře na Nymbursku. Podle našeho průzkumu se to nepodaří ani osobní prosbou.

Tristní stav je zřejmý i z oficiálních webových stránek České stomatologické komory, která zveřejnila seznam zubařů beroucích nové pacienty. Žádné město ani obec z Nymburska na něm totiž není.

„O situaci víme, bohužel to musí lidé řešit osobním kontaktem se zubařem,“ uvedla Jana Nádvorníková z regionální pobočky komory.

Před problémem se zubařem stál i Marian Pitner, který se do Nymburka přistěhoval ze Slovenska. Nakonec musel hledat v sousedním regionu. „Naštěstí mám známého v Českém Brodě. V Nymburce bych neuspěl,“ říká. Podobně i paní Marie z Poděbrad. „Musím dojíždět desítky kilometrů, ale zaplaťpánbůh, že jsem vůbec nějakého našla,“ poznamenala.

Jenže lidé nepochodí ani v přímém styku. Nové lidi nebere ani zubař Roman Čeladník z Městce.

Zubařů je na Nymbursku snad nejméně v kraji. „Je to hrůza. Zrovna jich několik odešlo, někdo šel do důchodu, a s velkou klientelou. Nových je málo, studium je drahé,“ říká zubařka Markéta Omáčková. Problém je podle ní v tom, že to nikdo nereguluje. „Kde je problém posílit počty? To by měl dělat krajský zdravotní rada, ale neděje se nic,“ zlobí se.