Jednou z takových akcí měl být také sběr víček od plastových lahví, která sbírali lidé z Městce Králové a okolí a které shromažďovalo občanské sdružení Bohoušek. Aktuálně jsou na několika místech uskladněny desítky pytlů s víčky, které se dají směnit za peníze. Rodina policisty se však rozhodla, že výtěžek z této sbírky přenechá jinému potřebnému člověku. Sedmiletá Žanetka Hrušková z Vrbice bojuje s následky dětské obrny. Právě jí mají peníze za víčka z pet lahví aktuálně pomoci.

„Zjistili jsme, že tato forma pomoci je výhodnější pro případ nemocného dítěte a po dohodě s rodinou Vladimíra Suchánka jí budou tato víčka předána a výtěžek bude určen pro Žanetku Hruškovou,“ potvrdila policejní mluvčí Petra Potočná. Zájemci, kteří chtějí touto formou dívce pomoci, však mohou nasbíraná víčka nosit na policejní služebny na Nymbursku. Policisté je předají tak, aby je mohla využít rodina Žanetky.

Víčka by tedy měla specializovaná firma v nejbližší době odvézt a výtěžek by měl doputovat k rodině Hruškových.

„Máme víčka uskladněná na několika místech, skladují je dokonce i policisté, kteří také víčka sbírali,“ řekla Klára Jilemnická ze sdružení Bohoušek.

Žanetka Hrušková se narodila jako zdravé dítě na podzim 2010. Okolo osmého měsíce života začaly první problémy. O měsíc později po specializovaném vyšetření přišla krutá zpráva. „Žanetce se zastavil vývoj přepážky mezi 3. a 4. mozkovou komorou. Konečnou diagnózou byla mozková obrna,“ vzpomíná maminka Pavlína. Žanetka měla problém s plazením, lezením a chůzí. Začali rehabilitovat pod dohledem doma, chodili plavat.

„Žanetka absolvovala již ve svých 16 měsících první lázně a to Jánské Lázně, které jsme opakovali přesně po roce,“ vypráví maminka.

Pak objevili speciální léčbu zvanou Klym Therapy, jejímž základem je využití speciálního stabilizačního oblečku.

„Díky této metodě rozpohybovala pravou ručičku, která byla kdysi jen sevřená v pěst a u tělíčka. Nyní ji používá jako pomocnou a snaží se ji zapojovat více a více, boj s přetáčením ze strany na stranu už také zvládá. Trénuje šikmý sed s oporou o ruce, chůzi s pomocí speciálního chodítka, které se nám pro ni povedlo zakoupit díky sponzorům,“ popisuje maminka. Výtěžek ze sbírky víček chtějí použít na další léčbu. Žanetce je také možné přispět přímo na účet číslo 2000839462/2010.