Samotný porod se obešel bez nejmenších komplikací. „Samice je zkušená matka a o mládě se ihned začala perfektně starat. Chovatelé ZOO Chleby provedli jen rychlou kontrolu novorozence, při níž zjistili jeho pohlaví. Ihned jsme tedy věděli, že se jedná o samečka,“ přibližuje zooložka Alena Fraňková.

Křtiny mláděte Langura Duk v Zoo Chleby:

Zdroj: Youtube

Lamí kluk se pár chvil po narození pokoušel postavit na nohy, jak je u tohoto druhu běžné. Jeho snaha o zkrocení ladných, ale zároveň velmi dlouhých končetin nebyla vůbec jednoduchá, u prvních pokusů vypadal poněkud vratce.

Brácha to měl při porodu těžší

Ve stádu mu vedle dospělých lam dělá společnost o něco starší polobratr (oba mají stejného otce), který se narodil v červnu. Příchod tohoto samečka na svět byl o poznání těžší. „Porod nepostupoval úplně hladce a mládě po porodu nedýchalo. Naštěstí byla přítomna ošetřovatelka, která na nastávající matku dohlížela, nezaváhala a novorozenci poskytla první pomoc. Díky této pohotové reakci se nyní můžeme radovat ze dvou mláďat, jež jsou od sebe velmi dobře rozeznatelná. Jeden sameček je totiž hnědý a druhý krémový,“ vysvětluje lektor zoo Jaroslav Dufek.

Potraviny, drogistické zboží, ale třeba také kuchyňské potřeby typu sběraček. To vše bude součástí sortimentu nového supermarketu.
Nový supermarket na nymburském sídlišti otevře ve středu. Byli jsme první uvnitř

Protože lamy nelínají jako většina kopytníků a srst jim neustále přirůstá, musí se pravidelně stříhat. Lamí kadeřník do zoo dochází pravidelně jednou za rok a věnuje alpakám celý den. Stříhání je veřejné, koná se po mnoho let vždy ve státní svátek 8. května přímo na statku a návštěvníci mohou po celou dobu pozorovat práci zručných střihačů. Je to zajímavá podívaná, která přitáhne pokaždé řady diváků. Lamy se nejen stříhají, ale také se jim kontrolují zuby a paznehty, které se podle potřeby náležitě upravují.

Sameček narozený v červnu 2023 zdědil po své matce světlou barvu.Zdroj: Jiří MikolášLamy alpaka se ve své původní domovině chovaly pro srst, ze všech lam jí totiž mají nejvíce. Zatímco v Peru se v textilním zpracování uznává až 52 barev alpak, v jiných zemích je to mnohem méně (obvykle 10 - 20). Nejčastěji se chovají alpaky hnědé, černé, bílé, ale mohou být i šedé nebo strakaté. Alpaka je stádové zvíře přirozeně žijící ve skupinách, kterou tvoří jeden samec, několik samic a jejich mláďata. Po březosti trvající 330–360 dní se rodí obvykle jedno mládě. Celé stádo alpak, stejně jako jiné lamy, užívá jedno společné káliště (wc), v zoo tak mají chovatelé ušetřenou práci při úklidu výběhu. Nejen na nová mláďata lamy alpaka se mohou návštěvníci přijít podívat kterýkoliv den. V říjnu má ZOO Chleby otevřeno denně od 9 do 17 hodin.