Pravděpodobně se tak jedná o reakci na loňskou tragédii, kdy se právě na tomto sjezdu otočil do protisměru Václav Kočka a po zběsilé jízdě a srážce s protijedoucí dodávkou zabil sebe i řidiče druhého vozu.

Značka je obdélníková, má výrazný žlutý podklad v černém rámu. Tvoří ji nápisy Stop a Jste v protisměru. Mezi nimi je lidská dlaň vyzývající k zastavení a uvnitř pak už dobře známá značka označující jednosměrnou ulici.

Zástupce vedoucího dálničního oddělení v Poříčanech Jiří Kubelka význam instalování takové značky chápe. „Instalace každé značky, která sníží riziko nehod a přispěje k větší bezpečnosti, je samozřejmě v pořádku. Konkrétně tuto značku lze vnímat jako opravdu poslední varování pro řidiče před špatným vjetím na dálnici,“ řekl Kubelka.

Zároveň však dodal, že ta hlavní odpovědnost stále zůstává na samotných řidičích. „Každý šofér by se měl plně věnovat řízení a sledovat, kudy na dálnici najíždí,“ doplnil zástupce vedoucího dálničního oddělení v Poříčanech, pod nějž úsek D11 v našem regionu spadá.

Ředitelství silnic a dálnic vybralo celkem sedm míst, kde bude nová značka instalována nejdříve. Kromě nájezdu u Poděbrad by se to mělo týkat 41. a 357. kilometru dálnice D1, na D2 u Brna, na D5 u Ejpovic, na 46. a 169. kilometru D6. Po čase má být vyhodnocena účinnost tohoto opatření a až čas ukáže, zda se objeví i u dalších dálničních přípojek nebo dokonce na všech, jak navrhují někteří odborníci.

Podle statistik evidují policisté za loňský rok celkem 330 situací, kdy řidiči najeli na dálnici v protisměru. V takových případech pak hrozí akutní nebezpečí srážky s protijedoucími auty, které mívají zpravidla tragické následky.

Podle Jiřího Kubelky se však v poslední době na nymburském úseku dálnice D11 více takových událostí nestalo. „Podle mých informací je tragická nehoda z loňského podzimu u nás ojedinělým případem, nepamatuji podobnou situaci,“ doplnil Kubelka.

Policisté zdůrazňují, že pokud už řidič vjede z jakéhokoliv důvodu na dálnici v protisměru, nemá se v žádném případě začít sám otáčet a z místa se pokoušet odjet. Ideálním řešením je podle policistů zastavení vozu v odstavném pruhu a zavolání policie na linku 158. Policisté pak pomohou řidiči bezpečně se z místa dostat.