Lékařský dohled a omezení pohybu po škole. To zažívají studenti jedné třídy Střední zemědělské a odborné školy v Poděbradech. Objevila se tu totiž žloutenka. Potvrdily se tak obavy, že se žloutenka začátkem školního roku bude šířit mezi dětmi ve školním kolektivu.

„Skutečně je potvrzeno jedno onemocnění virovou žloutenkou typu A u studentky Střední zemědělské školy v Poděbradech,“ uvedla uvedla vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Nymburce Marie Ježková.

Na Nymbursku se tak jedná už o čtvrtý případ onemocnění virovou žloutenkou typu A.

Podle Ježkové je třída, kam studentka chodila, pod lékařským dohledem. „Zajištěna je dezinfekce tříd, sociálního zařízení, a omezení pohybu po škole studentů ze třídy s výskytem onemocnění,“ doplnila hygienička.

Jinak však studenti omezeni nejsou. „Karanténu mají ve třídě, doma žijeme normálně,“ řekla maminka spolužačky nemocné studentky. Problém je však prý sehnat očkovací látku.

Kromě očkování je účinnou prevencí dodržování základních hygienických zásad. Zvláště čistoty rukou, zejména po použití WC a před jídlem. Důležité je i dodržování hygieny při přípravě potravin, které se tepelně nezpracovávají, jako je ovoce, zelenina nebo uzeniny.

Nymbursko ovšem není jediným regionem ve středních Čechách, kde se žloutenka objevila mezi školními dětmi. V Kralupech nad Vltavou řeší hygienici výskyt žloutenky na základní škole.