Stačilo k tomu relativně málo. Aby onemocněl jeden z fotbalistů Nové Vsi I. Rázem se tak strhla lavina preventivních opatření, v jejichž rámci hygienici nařídili téměř padesátce fotbalistů a funkcionářů takzvaný zvýšený zdravotní dozor. Kromě Nové Vsi I jde i o rezervní týmy Bečváry a Vrbovou Lhotu. Tyto celky totiž proti Nové Vsi I hrály v době, kdy se na chorobu ve fotbalových kruzích přišlo.

„Pokud se ve sportovním mužstvu objeví hepatitida typu A, pak zvýšený zdravotní dozor nařizujeme všem hráčům, kteří přišli s onemocněním do styku,“ řekl Michael Vít, hlavní hygienik České republiky.

Co to znamená? Sportovci dostanou do ruky úřední rozhodnutí s takzvaným kulatým razítkem a svým podpisem ručí za to, že po stanovenou dobu nebudou vykonávat epidemicky závadnou činnost, při níž by mohli šířit případnou nákazu. Zároveň se podrobí testovacím odběrům krve a hlavně – minimálně na čtyřicet dní musí na kopačky zapomenout. „Je v jejich zájmu, aby se v této době vyhnuli zvýšené fyzické zátěži. Jde o jejich zdraví, pokud by u nich onemocnění propuklo, mohli by mít v budoucnu problémy s játry,“ dodal Vít.

Komplikace v celé soutěži

Pro Okresní fotbalový svaz (OFS) v Kolíně, pro zmíněné kluby, ale i pro jejich soupeře ve skupině B IV. třídy, jde o vážné problémy. Jedenáct utkání muselo být odloženo. A to už od nadcházejícího víkendu plus ještě určitě v dalších třech kolech. Pak se podle výsledků testů uvidí, jak dál.

„Bečváry B nemohou hrát až do 17. října, Nová Ves I a Vrbová Lhota B dokonce až do 21. října. Jde o velké komplikace v rámci celé soutěže,“ uvedla Věnceslava Hrabalová z OFS Kolín.

Týmy nemohou ani trénovat

Fotbalista Nové Vsi I, který zatím jako jediný žloutenkou onemocněl, je podle našich informací hospitalizovaný na infekčním oddělení v nemocnici. „Je to kluk z Prahy, který k nám jezdí hrát. Je zajímavé, že údajně žloutenku nemá nikdo u něj doma, ani na jeho pracovišti,“ řekl Deníku Jan Kuchař, jednatel fotbalistů Nové Vsi I.

A jak jsou na tom soupeři?

V Bečvárech už všichni fotbalisté rezervního týmu absolvovali odběry krve. „Byli jsme na nich ve středu. Uvidíme, prý jde hlavně o prevenci. Radost z toho nemáme, vždyť kluci nemůžou ani trénovat,“ posteskl si vedoucí mužstva Petr Brázda.

Nadšení nepanuje ani ve Vrbové Lhotě. „Nesmíme hrát zrovna v době, kdy béčko chytilo slušnou formu. Získali jsme tři nové hráče, kteří u nás dostali do fotbalu znovu chuť,“ lituje manažer Pavel Pojikar. I on sám musel ve čtvrtek ráno k lékaři na odběr krve. „V inkriminovaném zápase jsem byl na lajně jako asistent rozhodčího a tím pádem uveden v zápise o utkání. Takže se opatření týkají i mě osobně,“ řekl.

V klubu jsou alespoň rádi, že se tolik neprolínají hráči A - mužstva a rezervy, jak to bývá obvyklé. Tudíž áčko má k dispozici kompletní kádr. "Tam je to v pořádku, áčko o víkendu normálně ke svému duelu nastoupí," doplnil Pojikar.

Dohrávky bude řešit STK

Komplikacemi s odloženými zápasy se bude zabývat i sportovně – technická komise OFS.

„Pokusím se sestavit termínový kalendář dohrávek. Do dvou týdnů bych měl mít jasno, zda to stihneme. Jsou tam dva svátky, jeden v říjnu a jeden v listopadu. Uvidíme,“ řekl předseda komise Zbyněk Vokoun s tím, že vše bude záležet také na počasí.

„Už jsme přemýšleli i o využití umělé trávy v Kolíně, ale to bychom museli vyřešit otázku financí. Případný pronájem by pravděpodobně zaplatil svaz, na oddílech bychom to nenechali,“ dodal Vokoun.