Až budeme za měsíc, či za dva nastupovat do autobusu, zaplatíme za jízdné méně než dnes? Kraj prý bude o tom s dopravci jednat v lednu, podle lidí zainteresovaných v daném problému to ale takový spěch nebude.

Lidem však připadá nelogické, aby se při zdražení nafty a benzinu vždy téměř okamžitě zvyšovalo jízdné, zatímco při opačném pohybu cen pohonných hmot se nic nedělo. „Přeci se i dopravci musí chovat tržně. Pochopím při zvýšení cen nafty navýšení jízdného. Podle stejného principu ale taky chci, aby se v co nejbližší době jízdné zlevnilo,“ argumentuje cestující jezdící autobusem na Poděbradsku.

Za Nymbursko vyjednávají s krajem a dopravci zástupci Poděbrad. Podle starosty Jozefa Ďurčanského však jednotlivá města a obce budou dopravci přispívat na jednu osobu bydlící v dané lokalitě ještě o deset korun více, než tomu bylo letos. „Pro příští rok bude platit částka 150 korun na osobu, zatímco letos to bylo 140 korun. Zdražení pohonných hmot v první půli roku vyčerpalo zásoby od měst a obcí pro dopravce, a to se samozřejmě projeví. Současné snížení cen ropy nepřinese výsledek okamžitě, všechno má svoji setrvačnost,“ vysvětlil Ďurčanský.

Nová vláda kraje však chce na dopravce začít tlačit co nejdříve. „Je snahou kraje v tomto směru na dopravce tlačit. Podle slov hejtmana budou zástupci kraje s dopravci o cenách jednat už v lednu,“ řekla Nymburskému deníku nová mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková.

Zástupce dopravců na Nymbursku se redakci nepodařilo zastihnout.