Starý zimák půjde po letošní zimní sezóně k zemi. To je výsledek jednání města a vítěze výběrového řízení, společnosti H+H Technika. Celá akce se uskuteční v režimu takzvaného PPP projektu, což mimo jiné znamená, že zmíněná firma získá od města stadion za symbolickou korunu. Na svoje náklady provede demolici i stavbu nového stadionu, který pak bude následujících dvacet let provozovat. S tím, že zaručí možnost jeho využívání jak pro hokejisty a krasobruslaře, tak pro veřejnost. „Pro Nymburáky se na provozu zimního stadionu až do konce této sezony nic nemění. Znovuotevření je předpokládáno v červnu 2025,“ uvedla mluvčí radnice Marta Svobodová.

Moderní šatny a nové zázemí se sedačkami

Na popsaném řešení se shodla i většina zastupitelů, kteří takový postup odhlasovali. „Jsem moc rád, že se většina zastupitelů města dohodla a podpořila pro naše město tolik potřebnou rekonstrukci zimního stadionu, a nejen naši občané se tak mohou těšit na další sportovní vyžití v novém,“ konstatoval starosta Tomáš Mach. Jak bude nový stadion vypadat? Radnice má zatím k dispozici pouze studii, kterou se vítězná firma bude řídit.

Ta do jara příštího roku nechá zhotovit projektovou dokumentaci a získá potřebná povolení, aby po sezóně mohlo dojít k demolici současného stadionu. Podle našich informací bude mít nová hala kromě zimní plochy také moderní šatny, ubytovací část, potřebné zázemí a také hlediště se sedačkami. Podle zveřejněných informací by stadion měl mít kapacitu přibližně 670 diváků plus rezervu pro cca dalších 330 návštěvníků. V případě potřeby by tak mohl pojmout až tisícovku lidí. „Je třeba brát v potaz, že nová hala vznikne na stejném půdorysu, na kterém stojí ta současná,“ připomněl místostarosta Zdeněk Vocásek.

Vznikne provizorní tréninková plocha

Stavba haly však znamená minimálně na jednu sezónu komplikace pro sportovní kluby, které ledovou plochu potřebují jak pro zápasy a závody, tak pro trénink. Nymburk zvažuje stavbu provizorní ledové plochy ve sportovním areálu za Základní školou Letců R.A.F na sídlišti. Podle informací Deníku by měla vzniknout buď na ploše vedle volejbalových kurtů u silnice směrem na Kamenné Zboží, případně na zelené ploše mezi školní budovou a tenisovými kurty. Zatím není jasné, jestli bude kluziště zastřešené nebo otevřené.

Každopádně nebude mít standardní rozměry, půjde jen o tréninkovou plochu, která by podle dosavadních diskuzí měla mít rozměry 40 x 20 metrů. Město doposud dotovalo údržbu a provoz zimního stadionu. Nově bude tyto náklady hradit společnost H + H Technika, s níž město podepíše koncesní smlouvu. Firma H + H Technika není v podobných projektech nováčkem. Stejným způsobem provozuje sportovní zařízení například ve Vyškově, Plzni, Praze či Telči. Za sebou má i stavby zahraničních hal, například v Rakousku, Kazachstánu nebo na Slovensku. Navíc přímo vyrábí komponenty potřebné pro provoz zimních stadionů, jako je například chladicí zařízení či mantinely.

close Vizualizace nového zimního stadionu, který by měl být otevřen v červnu 2025. info Zdroj: se svolením města Nymburk zoom_in Projekt rekonstrukce zimního stadionu počítal podle dřívějších vyjádření s náklady kolem 200 milionů korun, přičemž část by měla zaplatit dotace od Národní sportovní agentury. Zajímavostí je fakt, že opravený zimní stadion by měl k získávání energií využívat fotovoltaické panely umístěné na jeho střeše. Podle plánů má být zastřešené i nové parkoviště, které vznikne při pohledu od silnice vpravo vedle stadionu v místech, kde byla donedávna zahrádka restaurace a plocha zarostlá křovím.