Koulující se děti u hradeb, zasněžený vánoční strom na náměstí nebo důchodci intenzivně vyhrnující sníh. Obrázky, které jsou v našich končinách v posledních letech spíše výjimkou. To všechno je v těchto dnech k vidění i u nás, třeba v Nymburce.

První otázka, která každého v takové situaci napadne, je ta, jestli tahle neuvěřitelná podívaná vydrží ještě týden. Tedy do Vánoc. Co na to meteorologové? „Můžeme věřit. Konkrétněji se v tuhle chvíli opravdu vyjádřit nelze. Je pravda, že zem částečně promrzá a vyhlídky do neděle jsou takové, že současná situace vydrží. Ale při takovém poprašku stačí, aby se jeden den teplota dostala nad nulu a je všechno pryč,“ krotí přehnaný optimismus amatérský meteorolog z Velenky Jan Novák.

Sám postřehl, že při cestě z Prahy do Velenky se situace se sněhovou pokrývkou mění kilometr od kilometru a rozdílná situace se tak může objevit i na Nymbursku. Podobné příklady jsou známy už z minulosti. Třeba v nejníže položených Poděbradech může být jen bláto, zatímco třeba na Královéměstecku, které je o něco výš, se drobná bílá pokrývka drží.

S nadílkou sněhu se kupodivu bravurně vyrovnávají řidiči. Z čehož mají pochopitelnou radost dopravní policisté. „Od středečního večera není hlášena žádná vážná nehoda. Jen jsem zaslechl, že někdo asi v jednom nebo dvou případech sklouzl do příkopu, ale oficiálně nám nic hlášeno nebylo,“ mnul si včera před polednem spokojeně ruce zástupce šéfa nymburské dopravky Tomáš Nermuť.

Ani silničáři se nepotýkali s žádnými většími problémy, hlavní tahy byly včas prosypané. Jakoby předvánoční idyla už opravdu prostoupila všechny. „Jsem nadšená! Konečně zima a Vánoce jako v Čechách,“ neskrývá své nadšení pětadvacetiletá Petra z Poděbrad. A jedním dechem dodává, jak už se těší na výlet na chatu do hor, kde nebude chybět snowboard.

A ještě jeden trochu netypický poznatek v souvislosti s opravdovou zimní atmosférou. Změnu zaznamenali i vrchní v restauracích. „Je to zvláštní, ale kromě tradičního piva teď začaly hodně převládat grogy a svařáky. Nemyslím, že by to bylo jen chutí těch nápojů, ale je to prostě tou všeobecnou zimní atmosférou,“ připojil svůj postřeh výčepní jedné z nymburských restaurací.

Nakonec citace jednoho náctiletého, který se s kámarády včera procházel kolem Labe a sem tam si chlapci hodili bouchací kuličku. „Ty vole, to je taková paráda, že v tomhle snad nikdo nemůže dělat nic špatnýho.“ Tak snad měl pravdu.