VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemřel Jaroslav Čihula, gymnaziální profesor, pěstitel obřích okurek a dýní

Nové Zámky, Městec Králové - Vyučoval na poděbradském gymnáziu, později na základní škole Městci Králové. Milovník přírody, originální osobnost.

16.3.2015 4
SDÍLEJ:

Obří dýně a pěstitel Jaroslav ČihulaFoto: Deník: Miroslav S. Jilemnický

"Bez toho, aby lidé pochopili jeden druhého, i to, že sami musí přiložit ruku k dílu pro společnou věc, se na vesnici nic nezmění. Změny 
k lepšímu musí vytvořit lidé, kteří tam žijí. Pro sebe i svoje děti. Nejen kanalizace a energovody, ale i stezky pro večerní vycházky patří k životu."

To napsal profesor Jaroslav Čihula téměř před deseti lety v jednom ze svých mnoha příspěvků, kterými na Fóru čtenářů obohacoval Nymburský deník. Další řádky ani skvělé úvahy už bohužel nenapíše. Zemřel po krátké nemoci
 9. března ve věku nedožitých 86 let.

Kdo byl Jaroslav Čihula? 
O jeho osobnosti a rozkročení do mnoha oblastí lidského života by se daly popsat stránky. Především to byl člověk, který nade vše miloval přírodu. Studoval ji od nerostů přes vodní toky až po kouzlo rostlin a pěstitelství. A právě v posledně jmenovaném oboru dosáhl mimořádných výsledků, věhlasu u vědců po celém světě, se kterými si až do posledních dnů dopisoval. Patří mu také několik zápisů v Knize rekordů.

Před časem ve svém skleníku u učitelského bytu v Městci Králové pěstoval obří okurky. Tak veliké, že větší zatím nikdo nikdy nevypěstoval. Měřily kolem dvou metrů.

Později přesídlil do Nových Zámků nedaleko Křince, kde na své zahrádce pěstoval plodiny, nad nimiž přecházel zrak. A nejen pro jejich velikost. V článku na jiném místě stránky si připomínáme jeho legendární dýni. Ale zabýval se také přírodním léčitelstvím a zdravou výživou.

Před pěti lety jsme prostřednictvím pana profesora Čihuly představili v Nymburském deníku rostlinku zvanou amarant, česky laskavec. O jejich léčebných účincích 
v mnoha oblastech byl přesvědčen. „Rostlina budoucnosti. Je to lék na spoustu nemocí. Namátkou zažívací potíže, obezitu i nachlazení," říkal tehdy profesor Čihula.

Jeho vztah k přírodě byl více než srdeční. Dokázal to 
i v textu, kterým ostře protestoval proti kácení lip v poděbradském lázeňském parku v roce 2007. „Proč proti kácení vzrostlých stromů nevznikl větší odpor? Proč kulturní pracovníci, divadelníci neuvedli Jiráskovu Lucernu, aby procitli ti, co už zapomněli jaký vztah ke stromům měli naši předkové? Proč ty stromy nebránili lidé svými těly, svými životy? Vždyť každý strom je obrovský producent pro život člověka nezbytného kyslíku…Smutno je mi nejvíce z toho, že mlčeli i ti moji bývalí studenti poděbradského gymnázia, o nichž jsem si myslel, že jsem v nich z mého vztahu 
k přírodě alespoň špetku citu k přírodě zanechal. Proč jsi mlčel Lálo Langře, proč jsi mlčel Honzo Kaňků, proč jsi nerozezněl zvony Petře Vácho? Vždyť Poděbrady jsou město Tvého srdce!"

Bohužel se s postupem věku 
u profesora Čihuly začaly výrazněji projevovat příznaky některých chorob, třeba cukrovky. Na své novozámecké zahradě pěstoval spoustu bylin, kterými se léčil. Dávno před tím, než státní úředníci pochopili a povolili pěstování konopí pro léčebné účely, měl pan profesor na své zahrádce pravidelně každý rok několik rostlin. „Ale nesmíte to na mě nikomu říct," usmíval se, když nás provázel svoji pestrou zahrádkou.

Přesto se množily jeho návštěvy nemocnice v Městci Králové, kde také zhruba rok před smrtí přišel kvůli cukrovce o část jedné hony pod kolenem.

Svého času napsal zamyšlení také o zmíněné nemocnici. „Jsem jako hypertonik, diabetik a se spoustou dalších nemocí, charakterizujících můj věk, vděčný právě tomuto zdravotnickému zařízení za to, že jsem stále mezi živými. Jak se máte, jak žijete, jaké máte problémy, mimo těch, 
o kterých už víme? To je lidský přístup lékaře, který léčebně pomáhá stejně, ne-li více než předepsaný medikament. To je naplnění Hippokratovy přísahy. Jak to dělají, v čem to je, že tato malá, v minulosti odepsaná nemocnice získává na důvěře a vážnosti? Myslím, že jsem na to přišel. Je to v lidech, v managementu, ve všech!
A kdyby však kdokoliv chtěl z nějakých byrokratických plánů tento rodinný ústav laskavé péče o člověka zrušit, osobně se obětuji a zakroutím mu, jako zločinci, krkem."

Obří dýně vážící metrák a půl? Ano, 
v Nových Zámcích!

Hned několik originálních výpěstků má na své zahradě pěstitel a dlouholetý profesor biologie Jaroslav Čihula. Na jeho zahrádce v Nových Zámcích vyrostla například obří dýně, která možná nemá nikde obdoby.
„Podle mého odhadu váží asi metrák a půl. Je to opravdový div přírody, tak velký plod," říká profesor Čihula, který podobné rarity dokáže vypěstovat i ve svých čtyřiaosmdesáti letech.
A jak se dá taková dýně zpracovat? „Asi budou muset přijet známí a přátelé a každý si ji kus odveze," přemýšlí pěstitel, který by si s obrovskou oranžovou dýní sám jen stěží poradil.
Mimochodem, ta malá věc na dýni jsou klíčky od auta. To jen aby bylo jasné, jak je plod opravdu obří.

Nymburský deník, 5.10. 2012

Nové Zámky: Jára Cimrman nespící, inspirující

JAROSLAV ČIHULA

Nové Zámky – Nedávno se 
v malé vesničce Nové Zámky na severovýchodě od Nymburka konala malá slavnost. Tak malá, že unikla i pozornosti novinářů Nymburského deníku. Konala se oslava stého výročí návštěvy Járy Cimrmana. Při té příležitosti vyhrávala kapela, vedly se slavnostní řeči a prostý lid jásal. Zas po dlouhé době se něco dělo. Toto shromáždění však bylo impulsem k dalším šlechetným činům ve jménu tohoto velikána. Nezůstalo však jenom u pověšení cedule a pojmenování ulice jménem Járy Cimrmana.

Iniciátor toho všeho, zanícený cimrmanofil, generální ředitel Energostavu Ing. Roman Kloubec, si v podzámčí kdysi pyšného zámku Nepokoj vybudoval svůj víkendhaus, jak je to v současné době zvykem. Hned, jakmile si vytvořil prostředí pro příjemný život na tiché, povětřím zdravé vesnici, rozhlédl se po okolí a zjistil, že tato víska má historii, kterou stojí za to nějak připomenout. Na jeho písknutí jednu sobotu přišlo deset jako on ochotných lidí. Všichni pochopili, že prostředí, ve kterém chtějí žít, si musí podle svých představ vybudovat sami. Nevyhrnuli rukávy, protože bylo počasí, že by psa nevyhnal. Před dávnými léty vedla kolem již zmíněného zámku obchodní stezka z Náchoda ku Praze. Nedaleko, 
v místě zvaném Mutínsko, byl zájezdní hostinec, kde povozy přepřahovaly. Tak část této stezky se skupinka občanů, kteří si v obci v minulých několika létech postavilo nebo opravilo své domky, rozhodla upravit tak, aby byla vycházkovou trasou pro maminky 
s dětmi, ranní rozcvičkové běhy nebo v zimě běžky. Vzali sekery a pily, vymýtili náletové křoviny, přijel buldozer a celou kilometr dlouhou stezku urovnal. Zatím konec. Pokračování na jaře. Bude to vyžadovat slavnostní otevření a pojmenování stezky. Přijede věhlasný cimrmanolog Zdeněk Svěrák.

Proč o tom všem předkládám svědectví? Protože bez toho, aby lidé pochopili jeden druhého, i to, že sami musí přiložit ruku k dílu pro společnou věc, se na vesnici nic nezmění. Změny k lepšímu musí vytvořit lidé, kteří tam žijí. Pro sebe 
i svoje děti. Nejen kanalizace a energovody, ale i stezky pro večerní vycházky patří k životu.

Nymburský deník, 14.12. 2005


Autor: Miroslav Jilemnický

16.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci ÚKLID + VÝPOMOC V KANTÝNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6000 kč, mzda max. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na zkrácený úvazek od 7:00 do 13:00 hod., Požadujeme: spolehlivost, pečlivost; svědomitost; selský rozum; technickou gramotnost, Výhody: pěkné pracovní prostředí; 5 týdnů dovolené; vstřícný přístup; jídelna v areálu THP;příspěvky na stravu;dobrá dostupnost veřejné dopravy;, Kontaktujte nás e-mailem nebo telefonicky v době od 7:00 - 15:00 hod.. Pracoviště: Kimm invest s.r.o. - provoz, 289 13 Zvěřínek. Informace: Lucie Podhorová, +420 325 545 450,770 182 233.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontaktovat nás můžete telefonicky, e.mailem nebo osobně každé pondlí v době od 11:00 - 14:00 hod. - Hotel Ostrov. Pracoviště: Hotel ostrov, Na Ostrově, č.p. 432, 288 02 Nymburk 2. Informace: Ivana Veverková, +420 325 513 325.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 12 500 Kč

Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Svářečské práce na pozemcích firmy CPOS s.r.o.., Pracovní doba: 7:00 - 15:00 hod., Zájemci se mohou hlásit osobně nebo telefonicky na tel.č. 773 087 770.. Pracoviště: A - tidot s.r.o.-sadská, Husínek, č.p. 30, 289 12 Sadská. Informace: Ivan Varha, +420 773 087 770.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 12 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro prodejnu v Milovicích hledáme prodavačku na kratší pracovní úvazek. Požadujeme pracovitost a slušné vystupování. Zájemci se mohou hlásit u p. Červinkové tel. 727 804 843 nebo u p. Krejčové tel. 602 107 921, e-mail: krejcova@jednotanbk.cz. , , Nabízíme: stravenky, 25 dní dovolené.. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v nymburce - milovice, Spojovací, č.p. 574, 289 23 Milovice nad Labem 1. Informace: Marie Krejčová, +420 602 107 921.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po několika týdnech je lokalita na labském břehu opět volně přístupná.
5

Parkoviště i cyklostezka jsou znovu přístupné

Videosouhrn 15. srpna 2018

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Parní mašina zůstane kvůli suchu doma

Střední Čechy – Protipožární omezení kvůli suchu a horku již meteorologové zmírnili ve středních Čechách i v hlavním městě, přesto si příznivci parních vlaků ještě musí nechat zajít chuť. Vyplývá to ze středeční informace Petra Pošty z centrály Českých drah.

Kdy padnou billboardy? Až naprší... Až nasněží... Až někdy

Střední Čechy – Hotová detektivka. Tak prý často vypadá práce úředníků, kteří se mocí svých razítek a počítačových klávesnic snaží přispět k odstraňování velkoplošných reklamních poutačů u silnic I. třídy. Ve středu to uvedl středočeský radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO).

Člun vylétl z řeky, skončil na břehu

Nymburk – Labe je v Nymburce po likvidaci stržené lávky opět volné pro všechna plavidla. Toho využil i řidič člunu, který však nezvládl řízení a i se strojem skončil na levém břehu naproti nymburským dokům.

Cyklověž začne zkušební provoz na konci srpna

Poděbrady – Několik odkladů kvůli dotaci, vysvětlování kvůli bezpečnému fungování, ale už stojí a za dva týdny by měla začít fungovat. Řeč je o cyklověži, tedy proskleném parkovacím místě pro bicykly vedle poděbradského nádraží. „Zkušební provoz by měl začít 30. srpna,“ uvedla Lenka Hotovcová, mluvčí poděbradské radnice. První cyklisté budou moci svá kola bezpečně uložit v 9 hodin ráno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT