VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemřel Jaroslav Čihula, gymnaziální profesor, pěstitel obřích okurek a dýní

Nové Zámky, Městec Králové - Vyučoval na poděbradském gymnáziu, později na základní škole Městci Králové. Milovník přírody, originální osobnost.

16.3.2015 4
SDÍLEJ:

Obří dýně a pěstitel Jaroslav ČihulaFoto: Deník: Miroslav S. Jilemnický

"Bez toho, aby lidé pochopili jeden druhého, i to, že sami musí přiložit ruku k dílu pro společnou věc, se na vesnici nic nezmění. Změny 
k lepšímu musí vytvořit lidé, kteří tam žijí. Pro sebe i svoje děti. Nejen kanalizace a energovody, ale i stezky pro večerní vycházky patří k životu."

To napsal profesor Jaroslav Čihula téměř před deseti lety v jednom ze svých mnoha příspěvků, kterými na Fóru čtenářů obohacoval Nymburský deník. Další řádky ani skvělé úvahy už bohužel nenapíše. Zemřel po krátké nemoci
 9. března ve věku nedožitých 86 let.

Kdo byl Jaroslav Čihula? 
O jeho osobnosti a rozkročení do mnoha oblastí lidského života by se daly popsat stránky. Především to byl člověk, který nade vše miloval přírodu. Studoval ji od nerostů přes vodní toky až po kouzlo rostlin a pěstitelství. A právě v posledně jmenovaném oboru dosáhl mimořádných výsledků, věhlasu u vědců po celém světě, se kterými si až do posledních dnů dopisoval. Patří mu také několik zápisů v Knize rekordů.

Před časem ve svém skleníku u učitelského bytu v Městci Králové pěstoval obří okurky. Tak veliké, že větší zatím nikdo nikdy nevypěstoval. Měřily kolem dvou metrů.

Později přesídlil do Nových Zámků nedaleko Křince, kde na své zahrádce pěstoval plodiny, nad nimiž přecházel zrak. A nejen pro jejich velikost. V článku na jiném místě stránky si připomínáme jeho legendární dýni. Ale zabýval se také přírodním léčitelstvím a zdravou výživou.

Před pěti lety jsme prostřednictvím pana profesora Čihuly představili v Nymburském deníku rostlinku zvanou amarant, česky laskavec. O jejich léčebných účincích 
v mnoha oblastech byl přesvědčen. „Rostlina budoucnosti. Je to lék na spoustu nemocí. Namátkou zažívací potíže, obezitu i nachlazení," říkal tehdy profesor Čihula.

Jeho vztah k přírodě byl více než srdeční. Dokázal to 
i v textu, kterým ostře protestoval proti kácení lip v poděbradském lázeňském parku v roce 2007. „Proč proti kácení vzrostlých stromů nevznikl větší odpor? Proč kulturní pracovníci, divadelníci neuvedli Jiráskovu Lucernu, aby procitli ti, co už zapomněli jaký vztah ke stromům měli naši předkové? Proč ty stromy nebránili lidé svými těly, svými životy? Vždyť každý strom je obrovský producent pro život člověka nezbytného kyslíku…Smutno je mi nejvíce z toho, že mlčeli i ti moji bývalí studenti poděbradského gymnázia, o nichž jsem si myslel, že jsem v nich z mého vztahu 
k přírodě alespoň špetku citu k přírodě zanechal. Proč jsi mlčel Lálo Langře, proč jsi mlčel Honzo Kaňků, proč jsi nerozezněl zvony Petře Vácho? Vždyť Poděbrady jsou město Tvého srdce!"

Bohužel se s postupem věku 
u profesora Čihuly začaly výrazněji projevovat příznaky některých chorob, třeba cukrovky. Na své novozámecké zahradě pěstoval spoustu bylin, kterými se léčil. Dávno před tím, než státní úředníci pochopili a povolili pěstování konopí pro léčebné účely, měl pan profesor na své zahrádce pravidelně každý rok několik rostlin. „Ale nesmíte to na mě nikomu říct," usmíval se, když nás provázel svoji pestrou zahrádkou.

Přesto se množily jeho návštěvy nemocnice v Městci Králové, kde také zhruba rok před smrtí přišel kvůli cukrovce o část jedné hony pod kolenem.

Svého času napsal zamyšlení také o zmíněné nemocnici. „Jsem jako hypertonik, diabetik a se spoustou dalších nemocí, charakterizujících můj věk, vděčný právě tomuto zdravotnickému zařízení za to, že jsem stále mezi živými. Jak se máte, jak žijete, jaké máte problémy, mimo těch, 
o kterých už víme? To je lidský přístup lékaře, který léčebně pomáhá stejně, ne-li více než předepsaný medikament. To je naplnění Hippokratovy přísahy. Jak to dělají, v čem to je, že tato malá, v minulosti odepsaná nemocnice získává na důvěře a vážnosti? Myslím, že jsem na to přišel. Je to v lidech, v managementu, ve všech!
A kdyby však kdokoliv chtěl z nějakých byrokratických plánů tento rodinný ústav laskavé péče o člověka zrušit, osobně se obětuji a zakroutím mu, jako zločinci, krkem."

Obří dýně vážící metrák a půl? Ano, 
v Nových Zámcích!

Hned několik originálních výpěstků má na své zahradě pěstitel a dlouholetý profesor biologie Jaroslav Čihula. Na jeho zahrádce v Nových Zámcích vyrostla například obří dýně, která možná nemá nikde obdoby.
„Podle mého odhadu váží asi metrák a půl. Je to opravdový div přírody, tak velký plod," říká profesor Čihula, který podobné rarity dokáže vypěstovat i ve svých čtyřiaosmdesáti letech.
A jak se dá taková dýně zpracovat? „Asi budou muset přijet známí a přátelé a každý si ji kus odveze," přemýšlí pěstitel, který by si s obrovskou oranžovou dýní sám jen stěží poradil.
Mimochodem, ta malá věc na dýni jsou klíčky od auta. To jen aby bylo jasné, jak je plod opravdu obří.

Nymburský deník, 5.10. 2012

Nové Zámky: Jára Cimrman nespící, inspirující

JAROSLAV ČIHULA

Nové Zámky – Nedávno se 
v malé vesničce Nové Zámky na severovýchodě od Nymburka konala malá slavnost. Tak malá, že unikla i pozornosti novinářů Nymburského deníku. Konala se oslava stého výročí návštěvy Járy Cimrmana. Při té příležitosti vyhrávala kapela, vedly se slavnostní řeči a prostý lid jásal. Zas po dlouhé době se něco dělo. Toto shromáždění však bylo impulsem k dalším šlechetným činům ve jménu tohoto velikána. Nezůstalo však jenom u pověšení cedule a pojmenování ulice jménem Járy Cimrmana.

Iniciátor toho všeho, zanícený cimrmanofil, generální ředitel Energostavu Ing. Roman Kloubec, si v podzámčí kdysi pyšného zámku Nepokoj vybudoval svůj víkendhaus, jak je to v současné době zvykem. Hned, jakmile si vytvořil prostředí pro příjemný život na tiché, povětřím zdravé vesnici, rozhlédl se po okolí a zjistil, že tato víska má historii, kterou stojí za to nějak připomenout. Na jeho písknutí jednu sobotu přišlo deset jako on ochotných lidí. Všichni pochopili, že prostředí, ve kterém chtějí žít, si musí podle svých představ vybudovat sami. Nevyhrnuli rukávy, protože bylo počasí, že by psa nevyhnal. Před dávnými léty vedla kolem již zmíněného zámku obchodní stezka z Náchoda ku Praze. Nedaleko, 
v místě zvaném Mutínsko, byl zájezdní hostinec, kde povozy přepřahovaly. Tak část této stezky se skupinka občanů, kteří si v obci v minulých několika létech postavilo nebo opravilo své domky, rozhodla upravit tak, aby byla vycházkovou trasou pro maminky 
s dětmi, ranní rozcvičkové běhy nebo v zimě běžky. Vzali sekery a pily, vymýtili náletové křoviny, přijel buldozer a celou kilometr dlouhou stezku urovnal. Zatím konec. Pokračování na jaře. Bude to vyžadovat slavnostní otevření a pojmenování stezky. Přijede věhlasný cimrmanolog Zdeněk Svěrák.

Proč o tom všem předkládám svědectví? Protože bez toho, aby lidé pochopili jeden druhého, i to, že sami musí přiložit ruku k dílu pro společnou věc, se na vesnici nic nezmění. Změny k lepšímu musí vytvořit lidé, kteří tam žijí. Pro sebe 
i svoje děti. Nejen kanalizace a energovody, ale i stezky pro večerní vycházky patří k životu.

Nymburský deník, 14.12. 2005


Autor: Miroslav Jilemnický

16.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 14 000 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracoviště : Semice 196 a další pracoviště firmy/zem.polnosti/ okr.Nymburk, , Kontaktovat nás můžete telefonicky Po - Pá od 5:00 - 13:30 hod.. Pracoviště: Bramko, s.r.o. - pracoviště 1, 289 17 Semice. Informace: Hana Houšková, +420 325 517 450.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, autobusů a tramvají ŘIDIČ SK. C+E S PROFESNÍM PRŮKAZEM. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: je obsluha vozidla a servis mobilních toaletních kabin. Požadujeme ŘP sk. C+E, profesní průkaz, fyzickou zdatnost, spolehlivost, pečlivost a časovou flexibilitu, , Nabízíme: mobilní telefon, přispíváme na cestu do zaměstnání a další benefity, , Zájemci se mohou hlásit osobně každý den od 8:00 do 15:00 nebo telefonicky kdykoliv.. Pracoviště: Wc servis s.r.o. - nymburk, Boleslavská třída, č.p. 1692, 288 02 Nymburk 2. Informace: Jiří Pek, +420 773 237 213.

Potravinářství - Potravinářství Pekař 18 110 Kč

Pekaři PEKAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18110 kč, mzda max. 18850 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Popis pozice: vyrábět pekařské výrobky dle receptur, zodpovídat za kvalitu upečeného zboží a dodržování technologických postupů, kontrolovat kvalitu zboží a záruční lhůty, zodpovídat za dodržení stanoveného sortimentu zboží, stanovené prezentace a ceny, dodržovat interní předpisy a zásady bezpečnosti práce na prodejně, dodržovat podmínky skladování a hygienických norem, zodpovídat za manipulaci se zbožím;, , Požadujeme: vyučení v oboru pekař/prodavač výhodou, pracovní zkušenost s výrobou pekařských výrobků výhodou, orientaci na zákazníka, pozitivní vztah k sortimentu potravin, jste flexibilní, samostatní, spolehliví a zodpovědní, nemusíte být expert - všechno potřebné vás naučíme;, , Nabízíme: při výběru pracovních směn se vám snažíme vyjít maximálně vstříc, můžete si u nás vybrat i částečný úvazek nebo brigádu, slevu 10 % na každý nákup v síti Tesco (po 6 měsících), využijte až 6 dní rekondičního volna na základě počtu odpracovaných let, můžete se účastnit mnoha aktivit a událostí, které organizujeme pro vás, vaši rodinu i děti;, , , Kontaktujte nás e.mailem, osobně ( Pult informací TESCO Poděbrady) nebo telefonicky Po-Pá v době od 8:00 - 15:00 hod.. Pracoviště: Tesco stores čr a.s. - poděbrady 2, Bílkova, č.p. 270, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Bohumila Lukovická, +420 325 622 609.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pěstitelé zemědělských plodin DĚLNÍK V RV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit telefonicky nebo osobně od 7:00 do 15:30.. Pracoviště: Pěstitel stratov, a.s., 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Tomáš Veselý, +420 777 646 268.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zubři se na milovické pastvině už zabydleli.
10

V rezervaci se narodilo první letošní mládě zubra

Sokolský slet, ilustrační foto.

Ochutnávku XVI. všesokolského sletu uvidíte v neděli v Brandýse

Myslivci, rybáři a včelaři se sešli na výstavě. Začala Natura Viva

Lysá nad Labem /FOTOGALERIE/ – Pušky i dalekohledy, rybářské pruty nebo dobrý včelí med. To vše je od středy k dostání na lyském výstavišti, kde začala tradiční výstava věnovaná myslivosti, rybaření a včelaření s názvem Natura Viva 2018.

Cestování veřejnou dopravou s Lítačkou se brzy obejde i bez karty Lítačka

Střední Čechy – Ubrat ze svých peněženek jednu kartu budou mít od léta možnost lidé, kteří pravidelně cestují spoji zařazenými do systému Pražské integrované dopravy. Přestane totiž platit, že elektronické předplatní kupony se nahrávají na kartu speciálně k tomu určenou – přičemž opencard (jejíž historie zaměstnala politiky, policii i soudy) nahradila Lítačka.

OBRAZEM: Nejlepší fotografie z víkendových akcí

Střední Čechy /ANKETA/ - Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého víkendu.

Hlasujte pro Miss Polabí! Představujeme finalistky

Nymbursko /ANKETA/ – Představujeme čtenářům deset nejsympatičtějších, nejšikovnějších a nejhezčích finalistek Miss Polabí 2018, které se utkají ve finálovém večeru v poděbradském divadle Na Kovárně v neděli 10. června od 17 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT