VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemřel Jaroslav Čihula, gymnaziální profesor, pěstitel obřích okurek a dýní

Nové Zámky, Městec Králové - Vyučoval na poděbradském gymnáziu, později na základní škole Městci Králové. Milovník přírody, originální osobnost.

16.3.2015 4
SDÍLEJ:

Obří dýně a pěstitel Jaroslav ČihulaFoto: Deník: Miroslav S. Jilemnický

"Bez toho, aby lidé pochopili jeden druhého, i to, že sami musí přiložit ruku k dílu pro společnou věc, se na vesnici nic nezmění. Změny 
k lepšímu musí vytvořit lidé, kteří tam žijí. Pro sebe i svoje děti. Nejen kanalizace a energovody, ale i stezky pro večerní vycházky patří k životu."

To napsal profesor Jaroslav Čihula téměř před deseti lety v jednom ze svých mnoha příspěvků, kterými na Fóru čtenářů obohacoval Nymburský deník. Další řádky ani skvělé úvahy už bohužel nenapíše. Zemřel po krátké nemoci
 9. března ve věku nedožitých 86 let.

Kdo byl Jaroslav Čihula? 
O jeho osobnosti a rozkročení do mnoha oblastí lidského života by se daly popsat stránky. Především to byl člověk, který nade vše miloval přírodu. Studoval ji od nerostů přes vodní toky až po kouzlo rostlin a pěstitelství. A právě v posledně jmenovaném oboru dosáhl mimořádných výsledků, věhlasu u vědců po celém světě, se kterými si až do posledních dnů dopisoval. Patří mu také několik zápisů v Knize rekordů.

Před časem ve svém skleníku u učitelského bytu v Městci Králové pěstoval obří okurky. Tak veliké, že větší zatím nikdo nikdy nevypěstoval. Měřily kolem dvou metrů.

Později přesídlil do Nových Zámků nedaleko Křince, kde na své zahrádce pěstoval plodiny, nad nimiž přecházel zrak. A nejen pro jejich velikost. V článku na jiném místě stránky si připomínáme jeho legendární dýni. Ale zabýval se také přírodním léčitelstvím a zdravou výživou.

Před pěti lety jsme prostřednictvím pana profesora Čihuly představili v Nymburském deníku rostlinku zvanou amarant, česky laskavec. O jejich léčebných účincích 
v mnoha oblastech byl přesvědčen. „Rostlina budoucnosti. Je to lék na spoustu nemocí. Namátkou zažívací potíže, obezitu i nachlazení," říkal tehdy profesor Čihula.

Jeho vztah k přírodě byl více než srdeční. Dokázal to 
i v textu, kterým ostře protestoval proti kácení lip v poděbradském lázeňském parku v roce 2007. „Proč proti kácení vzrostlých stromů nevznikl větší odpor? Proč kulturní pracovníci, divadelníci neuvedli Jiráskovu Lucernu, aby procitli ti, co už zapomněli jaký vztah ke stromům měli naši předkové? Proč ty stromy nebránili lidé svými těly, svými životy? Vždyť každý strom je obrovský producent pro život člověka nezbytného kyslíku…Smutno je mi nejvíce z toho, že mlčeli i ti moji bývalí studenti poděbradského gymnázia, o nichž jsem si myslel, že jsem v nich z mého vztahu 
k přírodě alespoň špetku citu k přírodě zanechal. Proč jsi mlčel Lálo Langře, proč jsi mlčel Honzo Kaňků, proč jsi nerozezněl zvony Petře Vácho? Vždyť Poděbrady jsou město Tvého srdce!"

Bohužel se s postupem věku 
u profesora Čihuly začaly výrazněji projevovat příznaky některých chorob, třeba cukrovky. Na své novozámecké zahradě pěstoval spoustu bylin, kterými se léčil. Dávno před tím, než státní úředníci pochopili a povolili pěstování konopí pro léčebné účely, měl pan profesor na své zahrádce pravidelně každý rok několik rostlin. „Ale nesmíte to na mě nikomu říct," usmíval se, když nás provázel svoji pestrou zahrádkou.

Přesto se množily jeho návštěvy nemocnice v Městci Králové, kde také zhruba rok před smrtí přišel kvůli cukrovce o část jedné hony pod kolenem.

Svého času napsal zamyšlení také o zmíněné nemocnici. „Jsem jako hypertonik, diabetik a se spoustou dalších nemocí, charakterizujících můj věk, vděčný právě tomuto zdravotnickému zařízení za to, že jsem stále mezi živými. Jak se máte, jak žijete, jaké máte problémy, mimo těch, 
o kterých už víme? To je lidský přístup lékaře, který léčebně pomáhá stejně, ne-li více než předepsaný medikament. To je naplnění Hippokratovy přísahy. Jak to dělají, v čem to je, že tato malá, v minulosti odepsaná nemocnice získává na důvěře a vážnosti? Myslím, že jsem na to přišel. Je to v lidech, v managementu, ve všech!
A kdyby však kdokoliv chtěl z nějakých byrokratických plánů tento rodinný ústav laskavé péče o člověka zrušit, osobně se obětuji a zakroutím mu, jako zločinci, krkem."

Obří dýně vážící metrák a půl? Ano, 
v Nových Zámcích!

Hned několik originálních výpěstků má na své zahradě pěstitel a dlouholetý profesor biologie Jaroslav Čihula. Na jeho zahrádce v Nových Zámcích vyrostla například obří dýně, která možná nemá nikde obdoby.
„Podle mého odhadu váží asi metrák a půl. Je to opravdový div přírody, tak velký plod," říká profesor Čihula, který podobné rarity dokáže vypěstovat i ve svých čtyřiaosmdesáti letech.
A jak se dá taková dýně zpracovat? „Asi budou muset přijet známí a přátelé a každý si ji kus odveze," přemýšlí pěstitel, který by si s obrovskou oranžovou dýní sám jen stěží poradil.
Mimochodem, ta malá věc na dýni jsou klíčky od auta. To jen aby bylo jasné, jak je plod opravdu obří.

Nymburský deník, 5.10. 2012

Nové Zámky: Jára Cimrman nespící, inspirující

JAROSLAV ČIHULA

Nové Zámky – Nedávno se 
v malé vesničce Nové Zámky na severovýchodě od Nymburka konala malá slavnost. Tak malá, že unikla i pozornosti novinářů Nymburského deníku. Konala se oslava stého výročí návštěvy Járy Cimrmana. Při té příležitosti vyhrávala kapela, vedly se slavnostní řeči a prostý lid jásal. Zas po dlouhé době se něco dělo. Toto shromáždění však bylo impulsem k dalším šlechetným činům ve jménu tohoto velikána. Nezůstalo však jenom u pověšení cedule a pojmenování ulice jménem Járy Cimrmana.

Iniciátor toho všeho, zanícený cimrmanofil, generální ředitel Energostavu Ing. Roman Kloubec, si v podzámčí kdysi pyšného zámku Nepokoj vybudoval svůj víkendhaus, jak je to v současné době zvykem. Hned, jakmile si vytvořil prostředí pro příjemný život na tiché, povětřím zdravé vesnici, rozhlédl se po okolí a zjistil, že tato víska má historii, kterou stojí za to nějak připomenout. Na jeho písknutí jednu sobotu přišlo deset jako on ochotných lidí. Všichni pochopili, že prostředí, ve kterém chtějí žít, si musí podle svých představ vybudovat sami. Nevyhrnuli rukávy, protože bylo počasí, že by psa nevyhnal. Před dávnými léty vedla kolem již zmíněného zámku obchodní stezka z Náchoda ku Praze. Nedaleko, 
v místě zvaném Mutínsko, byl zájezdní hostinec, kde povozy přepřahovaly. Tak část této stezky se skupinka občanů, kteří si v obci v minulých několika létech postavilo nebo opravilo své domky, rozhodla upravit tak, aby byla vycházkovou trasou pro maminky 
s dětmi, ranní rozcvičkové běhy nebo v zimě běžky. Vzali sekery a pily, vymýtili náletové křoviny, přijel buldozer a celou kilometr dlouhou stezku urovnal. Zatím konec. Pokračování na jaře. Bude to vyžadovat slavnostní otevření a pojmenování stezky. Přijede věhlasný cimrmanolog Zdeněk Svěrák.

Proč o tom všem předkládám svědectví? Protože bez toho, aby lidé pochopili jeden druhého, i to, že sami musí přiložit ruku k dílu pro společnou věc, se na vesnici nic nezmění. Změny k lepšímu musí vytvořit lidé, kteří tam žijí. Pro sebe 
i svoje děti. Nejen kanalizace a energovody, ale i stezky pro večerní vycházky patří k životu.

Nymburský deník, 14.12. 2005


Autor: Miroslav Jilemnický

16.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - KUCHAŘKA PODĚBRADY130 Kč

Pro školní jídelnu v Poděbradech hledáme šikovnou vyučenou kuchařku na ranní/odpolední směny. Náplň práce: příprava teplých pokrmů , příprava studené kuchyně, práce s konvektomatem.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník23 000 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontaktujte nás e.mailem.. Pracoviště: Cpos s.r.o - sadská, Husínek, č.p. 30, 289 12 Sadská. Informace: Jaroslav Fremund, .

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka16 400 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ZAPISOVATELKA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme : dobrou znalost práce na PC, psaní na klávesnici všemi 10-ti prsty, , Nabízíme : stravenky, příspěvek na dovolenou. Pracoviště: Okresní soud v nymburce, Soudní, č.p. 996, 288 02 Nymburk 2. Informace: Dagmar Hemišová, +420 325 519 319.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik39 000 Kč

Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech TECHNOLOGY - PROJEKTANTI. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 39000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned; , , Zájemci se mohou hlásit na e-mailem nebo telefonicky od 9:00 hod.. Pracoviště: Unispo bezno s.r.o.- provozovna, Poděbradova, č.p. 1623, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Marta Plchová, +420 774 175 474.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nadjezd v Lysé nad Labem.

Rekonstrukce za stamiliony připraví most v Lysé i na náraz vlaku

Škoda Auto. Ilustrační foto.
22

Odbory označily nabídku Škody za „velkou bachratou nulu“

Zvolte s námi fotbalistu roku

Nymbursko – Před týdnem skončená anketa o nejlepšího okresního rozhodčího sklidila velký ohlas. Na webu Nymburského deníku dostali sudí přes tři a půl tisíce hlasů! A nyní s námi můžete rozhodnout o tom, kdo se stane nejlepším nebo třeba jen nejoblíbenějším fotbalistou okresu pro rok 2017. Anketa odstartuje už ve středu 28. února!

FOTO: Právě jsme se narodili

Nymbursko - Přinášíme fotografie miminek narozených na Nymbursku.

Požár haly v Mochově si vyžádal nejvyšší stupeň požárního poplachu

Mochov /VIDEO/ – Vyhlášení nejprve II. stupně požárního poplachu a nakonec i toho nejvyššího (který se pro svou výjimečnost ani neoznačuje slovem „čtvrtý,“ ale „zvláštní“) si v pátek dopoledne vyžádal rozsáhlý požár v areálu bývalých mrazíren v Mochově na Praze-východ. 

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se v sobotu od 13:10 utkají s vítězem zápasu mezi Kanadou a senzací z Německa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT