VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemřel Jaroslav Čihula, gymnaziální profesor, pěstitel obřích okurek a dýní

Nové Zámky, Městec Králové - Vyučoval na poděbradském gymnáziu, později na základní škole Městci Králové. Milovník přírody, originální osobnost.

16.3.2015 4
SDÍLEJ:

Obří dýně a pěstitel Jaroslav ČihulaFoto: Deník: Miroslav S. Jilemnický

"Bez toho, aby lidé pochopili jeden druhého, i to, že sami musí přiložit ruku k dílu pro společnou věc, se na vesnici nic nezmění. Změny 
k lepšímu musí vytvořit lidé, kteří tam žijí. Pro sebe i svoje děti. Nejen kanalizace a energovody, ale i stezky pro večerní vycházky patří k životu."

To napsal profesor Jaroslav Čihula téměř před deseti lety v jednom ze svých mnoha příspěvků, kterými na Fóru čtenářů obohacoval Nymburský deník. Další řádky ani skvělé úvahy už bohužel nenapíše. Zemřel po krátké nemoci
 9. března ve věku nedožitých 86 let.

Kdo byl Jaroslav Čihula? 
O jeho osobnosti a rozkročení do mnoha oblastí lidského života by se daly popsat stránky. Především to byl člověk, který nade vše miloval přírodu. Studoval ji od nerostů přes vodní toky až po kouzlo rostlin a pěstitelství. A právě v posledně jmenovaném oboru dosáhl mimořádných výsledků, věhlasu u vědců po celém světě, se kterými si až do posledních dnů dopisoval. Patří mu také několik zápisů v Knize rekordů.

Před časem ve svém skleníku u učitelského bytu v Městci Králové pěstoval obří okurky. Tak veliké, že větší zatím nikdo nikdy nevypěstoval. Měřily kolem dvou metrů.

Později přesídlil do Nových Zámků nedaleko Křince, kde na své zahrádce pěstoval plodiny, nad nimiž přecházel zrak. A nejen pro jejich velikost. V článku na jiném místě stránky si připomínáme jeho legendární dýni. Ale zabýval se také přírodním léčitelstvím a zdravou výživou.

Před pěti lety jsme prostřednictvím pana profesora Čihuly představili v Nymburském deníku rostlinku zvanou amarant, česky laskavec. O jejich léčebných účincích 
v mnoha oblastech byl přesvědčen. „Rostlina budoucnosti. Je to lék na spoustu nemocí. Namátkou zažívací potíže, obezitu i nachlazení," říkal tehdy profesor Čihula.

Jeho vztah k přírodě byl více než srdeční. Dokázal to 
i v textu, kterým ostře protestoval proti kácení lip v poděbradském lázeňském parku v roce 2007. „Proč proti kácení vzrostlých stromů nevznikl větší odpor? Proč kulturní pracovníci, divadelníci neuvedli Jiráskovu Lucernu, aby procitli ti, co už zapomněli jaký vztah ke stromům měli naši předkové? Proč ty stromy nebránili lidé svými těly, svými životy? Vždyť každý strom je obrovský producent pro život člověka nezbytného kyslíku…Smutno je mi nejvíce z toho, že mlčeli i ti moji bývalí studenti poděbradského gymnázia, o nichž jsem si myslel, že jsem v nich z mého vztahu 
k přírodě alespoň špetku citu k přírodě zanechal. Proč jsi mlčel Lálo Langře, proč jsi mlčel Honzo Kaňků, proč jsi nerozezněl zvony Petře Vácho? Vždyť Poděbrady jsou město Tvého srdce!"

Bohužel se s postupem věku 
u profesora Čihuly začaly výrazněji projevovat příznaky některých chorob, třeba cukrovky. Na své novozámecké zahradě pěstoval spoustu bylin, kterými se léčil. Dávno před tím, než státní úředníci pochopili a povolili pěstování konopí pro léčebné účely, měl pan profesor na své zahrádce pravidelně každý rok několik rostlin. „Ale nesmíte to na mě nikomu říct," usmíval se, když nás provázel svoji pestrou zahrádkou.

Přesto se množily jeho návštěvy nemocnice v Městci Králové, kde také zhruba rok před smrtí přišel kvůli cukrovce o část jedné hony pod kolenem.

Svého času napsal zamyšlení také o zmíněné nemocnici. „Jsem jako hypertonik, diabetik a se spoustou dalších nemocí, charakterizujících můj věk, vděčný právě tomuto zdravotnickému zařízení za to, že jsem stále mezi živými. Jak se máte, jak žijete, jaké máte problémy, mimo těch, 
o kterých už víme? To je lidský přístup lékaře, který léčebně pomáhá stejně, ne-li více než předepsaný medikament. To je naplnění Hippokratovy přísahy. Jak to dělají, v čem to je, že tato malá, v minulosti odepsaná nemocnice získává na důvěře a vážnosti? Myslím, že jsem na to přišel. Je to v lidech, v managementu, ve všech!
A kdyby však kdokoliv chtěl z nějakých byrokratických plánů tento rodinný ústav laskavé péče o člověka zrušit, osobně se obětuji a zakroutím mu, jako zločinci, krkem."

Obří dýně vážící metrák a půl? Ano, 
v Nových Zámcích!

Hned několik originálních výpěstků má na své zahradě pěstitel a dlouholetý profesor biologie Jaroslav Čihula. Na jeho zahrádce v Nových Zámcích vyrostla například obří dýně, která možná nemá nikde obdoby.
„Podle mého odhadu váží asi metrák a půl. Je to opravdový div přírody, tak velký plod," říká profesor Čihula, který podobné rarity dokáže vypěstovat i ve svých čtyřiaosmdesáti letech.
A jak se dá taková dýně zpracovat? „Asi budou muset přijet známí a přátelé a každý si ji kus odveze," přemýšlí pěstitel, který by si s obrovskou oranžovou dýní sám jen stěží poradil.
Mimochodem, ta malá věc na dýni jsou klíčky od auta. To jen aby bylo jasné, jak je plod opravdu obří.

Nymburský deník, 5.10. 2012

Nové Zámky: Jára Cimrman nespící, inspirující

JAROSLAV ČIHULA

Nové Zámky – Nedávno se 
v malé vesničce Nové Zámky na severovýchodě od Nymburka konala malá slavnost. Tak malá, že unikla i pozornosti novinářů Nymburského deníku. Konala se oslava stého výročí návštěvy Járy Cimrmana. Při té příležitosti vyhrávala kapela, vedly se slavnostní řeči a prostý lid jásal. Zas po dlouhé době se něco dělo. Toto shromáždění však bylo impulsem k dalším šlechetným činům ve jménu tohoto velikána. Nezůstalo však jenom u pověšení cedule a pojmenování ulice jménem Járy Cimrmana.

Iniciátor toho všeho, zanícený cimrmanofil, generální ředitel Energostavu Ing. Roman Kloubec, si v podzámčí kdysi pyšného zámku Nepokoj vybudoval svůj víkendhaus, jak je to v současné době zvykem. Hned, jakmile si vytvořil prostředí pro příjemný život na tiché, povětřím zdravé vesnici, rozhlédl se po okolí a zjistil, že tato víska má historii, kterou stojí za to nějak připomenout. Na jeho písknutí jednu sobotu přišlo deset jako on ochotných lidí. Všichni pochopili, že prostředí, ve kterém chtějí žít, si musí podle svých představ vybudovat sami. Nevyhrnuli rukávy, protože bylo počasí, že by psa nevyhnal. Před dávnými léty vedla kolem již zmíněného zámku obchodní stezka z Náchoda ku Praze. Nedaleko, 
v místě zvaném Mutínsko, byl zájezdní hostinec, kde povozy přepřahovaly. Tak část této stezky se skupinka občanů, kteří si v obci v minulých několika létech postavilo nebo opravilo své domky, rozhodla upravit tak, aby byla vycházkovou trasou pro maminky 
s dětmi, ranní rozcvičkové běhy nebo v zimě běžky. Vzali sekery a pily, vymýtili náletové křoviny, přijel buldozer a celou kilometr dlouhou stezku urovnal. Zatím konec. Pokračování na jaře. Bude to vyžadovat slavnostní otevření a pojmenování stezky. Přijede věhlasný cimrmanolog Zdeněk Svěrák.

Proč o tom všem předkládám svědectví? Protože bez toho, aby lidé pochopili jeden druhého, i to, že sami musí přiložit ruku k dílu pro společnou věc, se na vesnici nic nezmění. Změny k lepšímu musí vytvořit lidé, kteří tam žijí. Pro sebe 
i svoje děti. Nejen kanalizace a energovody, ale i stezky pro večerní vycházky patří k životu.

Nymburský deník, 14.12. 2005


Autor: Miroslav Jilemnický

16.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z papíru Obsluha ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Obsluha ve výrobě provádí strojní a ruční kompletační práce, polepuje výrobky etiketami, kompletuje výrobky z jednotlivých částí,provádí manipulační práce s paletovým ručním vozíkem,je pečlivý, zodpovědný, týmový hráč ochotný pracovat ve směnném provozu. , Pracovní poměr se uzavírá na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení na dobu neurčitou. , , Nabízíme: 5 týdnů dovolené, vánoční bonus dle skutečného hospodářského výsledku, příspěvek na závodní stravování, zvýhodněné volání pro vás i rodinné příslušníky od mobilního operátora, měsíční výkonová prémie až do výše 20% ze základní mzdy, měsíční příplatek za flexibilitu až 1 100,- Kč.Firemní zaměstnanecké akce - den Model, Vánoční večírek, sportovní akce; , Kontaktujte nás osobně (recepce) nebo e-mailem.. Pracoviště: Model obaly a.s. - závod nymburk, K Letišti, č.p. 2219, 288 02 Nymburk 2. Informace: Helena Ferfecká, +420 325 544 147. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠVADLENA, KREJČOVÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Praxe v oboru výhodou., , Telefonický kontakt v pracovní dny od 8:00 - 15:00 hod.. Pracoviště: Icedress s.r.o. - italská 704, milovice, Italská, č.p. 704, 289 24 Milovice nad Labem 3. Informace: Iva Hlavatá, +420 777 482 409. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 23 000 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci MZDOVÁ ÚČETNÍ - junior. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jste mzdová účetní s nadhledem a chcete rozvinout své schopnosti? Společnost KIMM Invest zajišťuje své sesterské společnosti kompletní servis nemovitostí, mzdové i personální agendy, problematiku bezpečnosti práce i požární ochrany., , MZDOVÁ ÚČETNÍ - JUNIOR: Ovládáte mzdové účetnictví, baví Vás to a chcete se dostat na správné místo? Máte za sebou prokazatelné výsledky, které si můžeme ověřit? Dokážete být pečlivá a zodpovědná i ve stresových situacích? Nebojíte se učit novým věcem?, , Co bude náplní Vaší práce: kontrola pracovně-právních dokumentů, vedení personální agendy, zpracování mezd, zpracování podkladů pro zaúčtování měsíčních mezd pro externí finanční účtárnu, roční zúčtování daně, zpracování exekucí, činnosti související se mzdovým účetnictvím;, , Základy pro danou pozici: SŠ vzdělání, ideální praxe 1 rok na obdobné pozici, znalost pracovně-právní legislativy, znalost práce s MS WORD, MS Excel a MS Outlook, ochota učit se novým věcem, odolnost vůči stresu, komunikativnost;, , Výhodou: znalost mzdového a personálního SW PERM3, zkušenost z práce s docházkovým systémem, můžeme Vám nabídnout místo ve stabilní firmě, budete pro Nás důležitým kolegou/kolegyní v naší firmě, chceme vidět výsledky, které jsou za Vámi vidět i to ovlivní Váš příjem;, , Pokud Vás nabídka zaujala, neváhejte se ozvat a pošlete Vaše CV na: personalni@kimm-invest.cz nebo volejte na 325 545 450 v době od 7:00 - 15:00 hod.. Pracoviště: Kimm invest s.r.o. - provoz, 289 13 Zvěřínek. Informace: Lucie Podhorová, +420 325 545 450. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč Pěstitelé zemědělských plodin DĚLNÍK V RV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: . Pracoviště: Montano valtr, s.r.o. - pracoviště, 289 17 Semice. Informace: Richard Benko, +420 724 361 295.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20.–21. října 2018

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Ilustrační foto

Za zvířátky se lze vydat i po sezoně

Co měl Masaryk společného s archeology?

Střední Čechy - Zájem o poznávání dávné i ještě dávnější minulosti prostřednictvím artefaktů, které odborníci nejen vykopou ze země, ale díky zmapování všech okolností nálezu dokážou vyčíst hotové příběhy, povzbudily v sobotu programy k Mezinárodnímu dni archeologie. Rozmanité aktivity nabídla desítka míst po celých středních Čechách.

Pecha Kucha opět zaplnila kino Sokol

Nymburk - Čtvrté pokračování úspěšné akce Pecha Kucha Night se odehrálo v sobotu večer v kině Sokol. Jde o formát pořadu, ve kterém mají kreativní lidé v roli spíkrů možnost prezentovat svůj obor pomocí 20 promítaných obrázků, přičemž ke každému mohou mluvit pouze 20 vteřin, pak skočí další snímek.

Basketbalisté překonali únavu a porazili Slunetu

Nymburk - Třetí zápas v jednom týdnu basketbalisté Nymburka zvládli na výbornou. Na své palubovce ve Sportovním centru porazili tým Sluneta Ústí nad Labem rozdílem jedenácti bodů.

V Malešově otevřeli za přítomnosti amerického velvyslance muzeum

Malešov /FOTOGALERIE/ - V Malešově bylo slavnostně otevřeno muzeum. Vše se událo za přítomnosti amerického velvyslance Stephena B. Kinga, který zároveň odhalil pamětní desku česko-americkému politikovi, novináři a lingvistovi, malešovskému rodáku Karlu Jonášovi.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT