„Poslouchej, je to hlavně pro tebe," říkala maminka tak čtrnáctiletému synovi, který se při prohlídce školy moc neměl k tomu, aby vnímal, co se kolem něj děje. Prohlídka se konala ve Střední zemědělské škole a Střední odborné škole v Poděbradech v sobotu dopoledne v rámci Dne otevřených dveří.

účastnily se ho desítky rodičů se svými právě vycházejícími dětmi ze základních škol.

Vybrat si to pravé, čemu se budu věnovat celý život, bylo, je a bude pro čtrnáctileté děti vždy velkým oříškem. A to ještě v dnešní době mají ulehčenou situaci tím, že nemusí dělat přijímací zkoušky. A ani prospěch nemusí být tak úžasný, aby se z dítěte stal student. „Nikdy dopředu nevíme, jaké děti se nám přihlásí a s jakým prospěchem. Takže se může stát, že budou přijaté i děti 
s trojkami," dávala naději některým rodičům pedagožka Markéta Stiborová, která měla za úkol seznamovat návštěvníky s nejdůležitějšími informacemi. Mezi nimi byly například i ty, že škola kromě „zajetých" oborů, jako je Agropodnikání, Veřejnoprávní činnost, Přírodovědné lyceum nebo Technologie potravin připravuje nový obor Veterinářství. „Ministerstvo paní ředitelce slíbilo, že rozhodne včas," informovala zvídavé rodiče vyučující.

Všichni se pak společně vydali po škole, aby věděli, jak to v poděbradské „zemědělce" funguje. „Všechny děti dostanou na začátku studia čip, na který se do školy dostanou. Je to z bezpečnostních důvodů. Nikdo jiný se totiž do budovy nemá šanci dostat," uvedla druhá vyučující, která měla prohlídku školy na starost. Skupina se pak zastavila například u chemické učebny a laboratoře, která se nyní renovuje.

Jak už bylo řečeno, přijímací zkoušky děti nedělají, přihlášky, které dítě dostane na každé základní škole, musí být podané do poloviny března. Škola pak během dubna rozhodne o tom, kteří žáci byli přijati pro budoucí studium.