V Žehuni panovala od pátku do neděle sváteční atmosféra. Jak by ne, obec slavila 875 let od svého založení. Oslavám vévodily dvě výstavy a především ta v kulturním domě s názvem Pohled do domovů našich babiček a dědečků doslova zaútočila na do srdečních komor návštěvníků.

„Začala jsem sbírat různé předměty asi půl roku nazpátek. Nejprve jsem požádala 
o zapůčení kolegy z našeho Klubu seniorů. Nakonec se tu sešlo 41 vystavovatelů. Předměty jsou převážně z Žehuně, ale i z Orlických hor, Opočnice, Prahy a Kolína," vyjmenovala Ludmila Tvrdíková, místní kronikářka.

Ta se v tomto dnešním kulturním domě narodila. „Babička dům koupila v roce 1901," usmívala se kronikářka.

V místnosti byly k vidění všelijaké předměty od středověku po nedávná léta. „Máme tu kroj z roku 1937, kousky pazourku z tvrze, bajonet z první světové války, ceduli Schehun, nebo vzácnou kredenc od truhláře Vondráčka ze začátku 20. století," nastínila Tvrdíková.

V předsálí bylo možné zhlédnout svatební fotografie, organizátoři nabízeli vlasní napečené dobroty a kávu. Lidé se na fotkách poznávali přímo, nebo rozpoznávali své příbuzné.

K vidění tu bylo například cestovní zavazadlo obchodníka, hračky, policejní uniforma z první republiky, sokolský kroj, příruční lékařský kufřík, fotografie Cukrářství Václava Jiroudka nebo hokejového mužstva SK Meteor Žehuň.

Ve škole vystavovali myslivci, rybáři, obec své vzácné kroniky a malíři.
„Obrazy zde vystavuje chlumecký malíř Jiří Matějka a nymburský malíř Miloslav Borecký. Samozřejmě jetu v námětech zastoupen náš region. Několikrát Žehuňský rybník," rozpovídal se jeden 
z organizátorů, který držel službu ve chvilkové výstavní síni. Z dalších obrazů jmenujme například Cestu do Patřína, V Libici nad Cidlinou 
či Podzim na soutoku.

Lidé se dlouho zdržovali ve třídě, kde byly shromážděny kroniky obce, ale i hasičské, zemědělské a další. Jimi totiž procházela žehuňská historie, o které ti mladší ani mnoho neví.

U příležitosti oslav Žehuně se na třech místech objevily informační tabule o historii a přírodní rezervaci. Přibyla také nová popisná cedule na kostele sv. Gotharda. Tady byl v pátek knězem Vladimírem Hronkem vysvěcen nový znak obce a obecní prapor.

„Před sto lety žilo v Žehuni 1200 obyvatel, nyní to je bezmála 500. V létě je to dvojnásobek, přijíždějí chalupáři," uvedla rodačka Libuše Vaňková. Ta se tu narodila, chodila do školy i do kina, které sídlilo v Kvasničkově hostinci. „Promítání stálo korunu."


Výpisky z kronik

1901 – Panovalo trvalé sucho, úroda špatná.
1902 – Obec postižena velikým krupobitím.
1905 – Vystavěna silnice z Žehuně do Dobšic v délce 1,715 kilometru.
1920 – Sokolský průvod, první veřejné cvičení sokolské v obci.
1921 – Odhalen pomník padlým vojínům v první světové válce.
1934 – Založeno Hospodářské svépomocné mlátící družstvo, 155 členů.
-pro pamětní knihu zapsal řídící učitel František Šorm