Nymburskému deníku popsal situaci muž, který trvale žije právě v budově, kterou částečně využívá škola a částečně slouží jako hotel. „Bylo to skoro každý den stejné. Pokřikovali na kolemjdoucí včetně školáků, jestli nemají bůra nebo něco k jídlu. Někteří byli až agresivní a neváhali s člověkem kus cesty jít a otravovat,“ říká Petr, který si z bezpečnostních důvodů nepřál zveřejnit své celé jméno.

Svědectví o neodbytnosti zhruba pětice mužů, kteří si v křovinách zřídili dočasný domov, je řada. Své o tom ví městská policie, která místo prakticky denně kontrolovala a řešila problémy. O situaci dobře věděl i starosta Pavel Fojtík. „Až do včerejška jsme téměř každodenně řešili velmi problémové místo před nymburským středním odborným učilištěm a nyní je vše vyřešeno. Z tohoto zákoutí si totiž udělali úkryt bezdomovci. Městská policie sem jezdila téměř denně na kontrolní hlídku, občané mě upozorňovali na další neblahé jevy s tím spojené,“ uvedl starosta. Proto se vedení města rozhodlo na začátku nového školního roku situaci bezodkladně řešit. „Prostor byl technickými službami vysekán a uklizen,“ konstatoval Fojtík.

Bezdomovci z místa zmizeli, ale podle části místních se tím problém nevyřešil. „Bezdomovci se přesunuli za bytovku do parku. Takže měšťáci teď budou jezdit o 50 metrů dál. Tohle by chtělo řešit jinak, než pořezáním křoví, které za nic nemůže,“ myslí si Ján Jeleň.

Starosta však upozorňuje, že šlo především o to dostat bezdomovce z takto frekventovaného místa navíc blízko školy. „Je jasné, že problém jako takový nezmizí. Jinak musím říci, že terénní pracovnice našeho sociálního odboru mají všech pět nymburských bezdomovců podchycených a snaží se s nimi k jejich prospěchu pracovat. Někdy se to daří, někdy nikoliv,“ vysvětluje Fojtík.

Problém bezdomovců je údajně spojen se sousední ubytovnou pro sociálně slabé, na jejichž přítomnost si lidé z okolí také stěžují. „Celá ta ubytovna je problém, a jestli se nebude řešit, tak za chvíli bude další barák v dezolátním stavu. Je to velice frekventované místo, kudy chodí lidi z vlaku a na vlak, a to, co se tam po nocích děje, není příjemné a po pravdě bych se bál poslat své děti na vlak ve večerních hodinách,“ říká Jeleň.

Také problém ubytovny se město snaží řešit, zatím však bez úspěchu. „Problém s ubytovnou, která dle legislativy ubytovnou není, řešíme již dlouhou dobu. Základní úskalí je v tom, že stát, respektive Úřad práce nadále vyplácí příspěvek na bydlení v maximální výši a s tím jako obec nic nenaděláme,“ konstatoval starosta Pavel Fojtík.

Ubytovna patří Českým drahám

O sporné ubytovně jsme v Nymburském deníku již v srpnu informovali. Lidé z okolí si stěžují na hluk a nepořádek. „Je tu stálý nepořádek, nedávno tu například bylo vyražené sklo a rozbité vstupní dveře,“ říká jeden z obyvatel nedalekého bytového domu Tomáš Danzer. Jemu i dalším sousedům vadí, že v okolí přespávají pod širým nebem bezdomovci, kteří mají vazby právě na nájemníky v ubytovně. Radnice zjistila, že nemovitost vůbec není oficiálně zkolaudována jako ubytovna, ale jako rodinný dům. „Proto jsme vyzvali České dráhy k nápravě tohoto nesouladu,“ vysvětluje starosta Nymburka Pavel Fojtík.

České dráhy obratem požádaly o rekolaudaci objektu na ubytovnu. S tím však město nesouhlasí. „Radní tento požadavek jednohlasně zamítli, v žádném případě nechtějí legalizovat současný stav,“ připomíná starosta. Nyní bude záležet na další komunikaci mezi městem a Českými drahami i na tom, zda město uhlídá dodržování jasného pravidla, podle něhož dům nesmí sloužit jako přechodné bydliště s rychlým střídáním nájemníků.