Zdeněk Hlaváček je úplně obyčejný jedenáctiletý kluk, který navštěvuje pátou třídu na Základní škole J. A. Komeského v Čelákovicích. A přesto se vyznačuje něčím, co nemá hned tak někdo. Získal prvenství v pro dítě velice neobvyklém sportu. Je mistrem světa, Evropy a České republiky v jízdě na motorovém člunu, Formula Future.

Začalo to prý tím, že neměl žádné koníčky a rodiče stále nevěděli, kam se jejich syn zařadí. Zda bude chodit sportovat, začne hrát na nějaký nástroj nebo ho bude zajímat kroužek keramiky. Nic z toho se nevyvedlo. Až před dvěma lety přišel Zdendův strýc s nabídkou, jestli nechce zkusit jezdit na motorovém člunu. Pro kluka naprosto úžasná nabídka! Bude jezdit na motoráku po vodě, to je super. Takže tuto nabídku svého strýce přijal.

To v té době ještě netušil, že se stane už za dva roky mistrem světa. Letošní mistrovství světa bylo nejúspěšnější v historii tohoto sportu od roku 1995 v Čelákovicích, Po 10 letech má Čelákovický klub potápěčů a vodáků opět celkového mistra světa.

Jak dlouho Zdeňku jezdíš na motorovém člunu? Je to úžasné, když můžeš ve svém věku takový sport provozovat.

Jezdím od roku 2008. Tehdy si můj strýc šel dělat něco na lodi na loděnici a tam mu dali nabídku, že by můj bratranec mohl jezdit na motorovém člunu. Strejda se zeptal mámy a táty, jestli bych nechtěl jezdit s bratrancem taky. V té době jsem žádný kroužek neměl, tak jsem řekl, že to zkusím.

A mají možnost i ostatní děti se přihlásit do oddílu?

Já myslím, že určitě. Je to Čelákovický klub potápěčů a vodáků a mají své internetové stránky.

Netušila jsem, že takový jedenáctiletý kluk může už jezdit na motoráku…

Je to malý člun, kde jede dítě vzadu u motoru a vepředu s ním jeden dospělý, tak zvaný „kopilot“. Ten má také k dispozici na motoru takový čudlík, který se vypne a motor se zastaví. Je to jištění, když by to dítě vypadlo.

Co tomu říkají spolužáci ve škole, že jezdíš na člunu?

Reagují dobře. Někdo hraje fotbal, někdo jezdí na člunu. Prostě každý dělá něco. Takže ani mi nezávidí.

Už jsi někdy před tím viděl takový lodní motor?

No, vlastně ano. Jenom u táty v práci. On je totiž hasič.

Kolik koní má motor, se kterým jezdíš?

Tenhle člun má osmikoňový motor. Děti ve starší kategorii, tuším, že od patnácti, jezdí s patnácikoňovým motorem.

Kolik takový člun jezdí?

To asi nikdo nezměřil. Já nevím.

Jak ses naučil ovládat motor?

To se člověk postupně naučí. Trenéři nám ukázali, jak se řadí, kam se zatáčí. Vzadu na motoráku je motor, který se ovládá pohyblivou pínou. Jsou tři polohy převodů: vpřed, neutrál a zpátečka. Na větších člunech je potom už volant.

Jak je velký ten motorák, na kterém jezdíš?

Gumový člun je velký tak asi jako moje postel.

Jak se trénuje na takové závody?

Jsou dvě tratě. Paralelní slalom a manévring. Při manévringu se na trati projíždí vždy mezi dvěma bójkami a na konci se manévruje člunem dopředu a musí se zacouvat. Při paralelním slalomu se bójky jen objíždějí. Máme na Labi vyhrazenou trať a na ní trénujeme. Musíme se naučit projet mezi bójkami bez dotyku, protože za každý dotyk jsou trestné vteřiny. Pak ještě na konec závodu děláme čtyři uzle, což už máme natrénované.

Jak často musí takový mistr světa trénovat, aby dosáhl takového úspěchu?

Teď v zimě netrénujeme vůbec (smích) a na jaře a v létě tak jednou týdně asi tři hodiny a každý si zajede tak dvě jízdy. Je nás na tréninku samozřejmě víc a když někdo udělá nějakou chybu, musí jet znovu.

Chodí s tebou na trénink někdo z rodičů?

Většinou ne, jezdím tam sám na kole. Navíc tam mám své dva bratrance, kteří jezdí také.

Jak se takový kluk jako ty dostane se člunem na mistrovství světa?

To je jednoduché. Jezdí se závody v různých městech České republiky, sečtou se výsledky a ty se potom vyhodnotí. Takže jsme se tam kvalifikovali.

A kde se mistrovství konalo?

Bylo to na anglickém jezeru Carr Mill.

Jaké to bylo, když jsi se dozvěděl, že jsi mistr světa?

Málem jsem se tam rozbrečel. Když jsem si uvědomil, že tam byli zástupci asi z osmi zemí, tak jsem si řekl, že je to fakt dobrý výsledek. Já jsem letos jezdil v kategorii M2, což je kategorie podle věku. Přiští rok už bych měl jít do „trojek“ a tam už je zase úplně jiná konkurence.