Zdravotní a zátěžové testy jako prevence proti kolapsům mladých sportovců. Téma aktuální, diskutované a rozopruplné. A bohužel zatím pramálo řešené.

Například ve fotbale, nejpopulárnějším sportu u nás, musí v nižších soutěžích každý celek mít k dispozici podepsané prohlášení od svých hráčů, že jsou zdravotně v pořádku a mohou bez problémů odehrát utkání. Klub však již nezkoumá, zda jednotliví fotbalisté opravdu byli na lékařské prohlídce. „V našem klubu jsem podepsal papír, že jsem zdravotně způsobilý podstupovat zátěž tréninků a mistrovských utkání. Ve skutečnosti jsem ale na žádné prohlídce nebyl, protože to není povinné,“ uvedl jeden z hráčů, který působí v okresním přeboru a pochopitelně si nepřál být jmenován.

O mnoho lépe na tom ale nejsou ani divizní Čelákovice. „Je jasné, že zdravotní prohlídky by měli hráči mít. My jim dáváme jednou za rok papír, aby si přinesli potvrzení od lékaře, že jsou zdraví,“ uvedl Milan Šikl, sekretář Čelákovic. „Jestli je ale tento způsob dobrý, o tom nejsem přesvědčený. My v klubu doktora nemáme a hráči tak pravidelnou péči nemají. V jiných týmech je to podobné,“ řekl Šikl.

Pro letošní sezónu však mohou být v Unionu v klidu. „V zimě jsme byli na fakultě, takže pro letošek jsme v pohodě. Byli jsme tam na fyzických testech, ale tím bylo zkontrolováno i zdraví hráčů,“ řekl sekretář klubu. Ovšem prohlídku na fakultě si asi nemůže dovolit každý klub. „Stálo nás to asi patnáct tisíc. A to je pro někoho dost,“ uznal Šikl.

V současné době se po nepříjemných událostech dnů minulých objevují spekulace, že by součástí povinné výbavy klubů měli být jednoduché defibrilátory. „Jsme malý klub, ale pokud by nařízení pro všechny oddíly skutečně přišlo, tak se samozřejmě přizpůsobíme. Další otázkou zůstává, kdo by to financoval. Rozhodně se nejedná o lacinou záležitost a spousta klubů by mohla mít existenční problémy,“ řekl jednatel hořátevského fotbalového klubu Stanislav Hrbek.

Ani v krajském přeboru nejsou povinné prohlídky ani zátěžové testy. „Fotbal už hraji hodně dlouho, ale za celou svoji kariéru jsem na žádném zátěžovém testu nebyl. Každému z nás stačí bez předchozí prohlídky podepsat vlastní prohlášení, že můžeme nastupovat bez zdravotních komplikací,“ vyprávěl kapitán Litole Václav Sosnovský.

Tento list s podepsaným prohlášením hráčů byl zaveden teprve před pár lety a spíš než k ochraně zdraví hráčů slouží fotbalovému svazu a jednotlivým klubům. Ti jsou při nenadálých událostech hráčů díky tomuto prohlášení z obliga. „Bylo to nařízení ČMFS, které se zavedlo před třemi lety,“ dodal Hrbek.

VLADIMÍR MALINOVSKÝ, PETR KREJČÍK