Aktuální ožehavá témata, povolební euforie a problémy jednotlivců. Tak vypadá nejčastější motivace veřejnosti k návštěvě zasedání městských zastupitelů. V Nymburce a Poděbradech jsme sledovali období tří let nazpátek.

Galerie nymburské radnice je prostorná, veřejnost však příliš neláká. Kromě zastupitelů tu jsou vedoucí odborů, ředitelé škol a technických služeb. „Lidé většinou neznají program, nebo je na ně úřednicky nesrozumitelný. Chtějí se zapojit do diskuze, která je na programu až po probrání všech bodů jednání. To je někdy i tři hodiny,“ zaznamenal opoziční zastupitel a redaktor portálu nymburk.info Pavel Fojtík.

Podle Fojtíka je hodně lidí na zasedání zastupitelů v období, kdy se jedná o žhavém tématu. „To se ukázalo například v případě uvažovaného sloučení Hálkova divadla, Městského kulturního střediska a kina. Nebo, když si lidé hodně stěžovali na provoz diskotéky Alcatraz na sídlišti,“ ví Fojtík.

Jinak však veřejnost nechodí. Proč? Podle Fojtíka je to v tom, že lidé nejsou v Nymburce tak nespokojení, jako třeba v sousedních Poděbradech. „Tam jsou naštvanější, vládnoucí garnitura versus opozice mají vyhraněný vztah, hlasitě nadávají. Myslím, že starosta Kutík víc naslouchá lidem. Pokud jsou lidé s něčím nespokojení, jdou hned na konkrétní odbory,“ posoudil situaci v Nymburce Fojtík.

Místnost číslo 8. Každý, kdo se někdy přišel podívat na veřejné zasedání poděbradských zastupitelů ví, ke kterým dveřím na radnici zamířit. Skladba zájemců z řad veřejnosti o dění v této budově má pevný základ v několika jednotlivcích, kteří si program nechají málokdy ujít.

Přítomnost a často i projev bývalých zastupitelů za Poděbradské fórum v čele s Lubomírem Zítou doplňují aktivní Poděbraďáci, kteří se nebojí sami za sebe vystoupit k mikrofonu a zeptat se, navrhnout, namítnout, postěžovat si, požádat v otevřené závěrečné diskuzi. Pravidelnou účastnicí rozprav je například paní Formánková.

Místostarostka Jiřina Soukupová sleduje největší návštěvnost zasedání vždy po volbách a také podle témat jednání. Poděbraďáci mají navíc od října 2009 možnost sledovat jednání zastupitelů v přímém přenosu on – line na webových stránkách města mesto–podebrady.cz, kde najdou také archiv. „V něm se mohou lidé vrátit k zajímavému problému nebo se pobavit vtipnou situací. Myslím ale, že to bude podobné, jako s televizními přenosy ze sněmovny – lidé se na to nevydrží dívat dlouho,“ soudí s nadsázkou Soukupová.

Autoři: Lukáš Trejbal, Olga Havránková