Nebýt hodných a všímavých sousedů, kteří mu nosí jídlo a chodí měnit vodu, kdo ví, jak by to s ním dopadlo.

Jednou z nich je i Iveta Zvoníková.

„Já mu dávám granule, živí ho i soused a další lidé z okolí. Do boudy jsem mu donesla aspoň starý svetr, aby tam něco v téhle zimě měl. Majitelé mu sice sem tam něco dají, ale jinak se o něj vůbec nestarají. Psali jsme i na veterinární správu. Přijeli se sem podívat, ale řekli, že neshledali nic, co by nasvědčovalo nějakému týrání a že je vše v pořádku. A to mi řekněte, co je na tom v pořádku?“ podivovala se Iveta Zvoníková s tím, že je velká milovnice zvířat, a když se podívá na tohoto pejska, chce se jí brečet.

„Je mi ho líto. Je tady pořád sám. V létě jsem jim navrhovala, že bych jim ho pomohla vykoupat. Tak mi majitelé řekli, ať si to klidně udělám, že budou u mě stát a koukat se. Nejlepší by bylo, kdyby jim ho vzali, ale aby za to byli i trestaní. Protože když jim ho odeberou, tak mají akorát o starost méně. Pejsek je zablešený, srst má samé chuchvalce, určitě není ani očkovaný. Před boudou má palety, na kterých se propadal. Málem se uškrtil. Je to prostě chudák,“ ukončila Iveta Zvoníková. O tom, že zplstnatělá srst nehřeje, takže zvíře jako by ani žádnou nemělo, není třeba dlouze diskutovat.

Krajská veterinární správa v Kolíně na to má však opačný názor. „Provedli jsme opakovaně kontroly, minimálně dvě až tři. Při každé jsme si s sebou brali zástupce městského úřadu, aby tam nebyl podklad zaujatosti. Při kontrolách bylo vždy zjištěno, že pes má přístup k tekutině a v jednom případě bylo zjištěno, že tam bylo i krmení – konkrétně granule,“ uvedl Zdeněk Císař, ředitel Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj.

„Nikde není napsáno, že pes nesmí být uvázán, akorát se jedná o to, aby nebyl omezován v pohybu. A když má třímetrový řetěz, je tam pohyb zajištěn. Bouda podle zjištění byla dostačující. Nezjistili jsme tam tedy porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, ani porušení zákona veterinárního. Kontroly tam budou samozřejmě provedeny i následně, ale vždy si k tomu přizveme osobu, která bude z městského úřadu, abychom nebyli nařčeni
z podjatosti,“ dodal Císař.

Vyjádření k tomuto případu nám poskytl i starosta Zásmuk Jiří Pechar.

„Toto je velice složitá otázka. Ti lidé jsou problémoví. Když je na něco upozorníme, tak to není o tom, že by na to zapomněli, ale prostě už takoví jsou. V tomto případě musí rozhodnout veterinář, zda dojde k nějakému odebrání. Narušení osobního práva je dost složité. Jediné, co můžeme udělat, je, že tam dojdeme a zkusíme s nimi promluvit. Za výsledek se ale zaručit nemůžu,“ ukončil starosta.

Vyjádření majitelů se nám přes veškeré snahy získat nepodařilo. I když nám sousedé potvrdili, že někdo z rodiny doma je, otevřít však nikdo nepřišel.
Pokud se o Čerta majitelé nezačnou řádně starat, bude zřejmě nadále odkázán na péči obětavých sousedů a počasí, jež ho snad nenechá umrznout. Jak bude mít zvíře nyní v mrazech přístup k vodě, zůstává otázkou. Případ nadále sledujeme, kontaktujeme ligu na ochranu zvířat.