Žanetka se narodila před sedmi lety. Rodiče se od začátku se potýkají s jejím závažným onemocněním – rozštěpem mozkové hemisféry a spastickou kvadruparézou. Dívka je závislá na pomoci druhé osoby po celý den. Tuto roli zastává její maminka Pavlína. Jejím cílem je udělat vše pro to, aby Žanetka mohla být v rámci jejích možností samostatná. 

Zatím není Žanetka schopná chůze, nejvíce pomáhají intenzivní a nákladné rehabilitace. „Zdravotní pojišťovny hradí jen část výdajů, další část hradíme z vlastních prostředků. Pomáhají různé firmy svými dary a neziskové organizace,“ vysvětluje paní Pavlína.

Nejnákladnější jsou lázeňské pobyty nebo intenzivní cvičení ve speciálním kosmickém oblečku, který se skládá z čepice, vesty, kraťasů, kolenních podložek, přípojky na horní končetiny a přípojky na nohy. Všechny tyto části se navzájem propojují pomocí systému pružných pásů. Cílem je naučit tělo správným pohybovým stereotypům. „Za posledních několik let vidíme, že intenzivní rehabilitace naší dceři pomáhají. Věříme, že si své vysněné krůčky vybojuje,“ říká paní Pavlína. Výdaje na léčbu Žanetky se každý rok pohybují okolo 400 tisíc korun. 

Pravidelně každý měsíc rodině pomáhají také takzvaní Dobří andělé. Jen na Nymbursku najdete mezi obyvateli více než 600 dárců, kteří přispívají prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Tyto příspěvky nám nejvíce pomáhají hradit pravidelné rehabilitace, hipoterapii a plavání, na které často dojíždíme. Součástí jsou i výdaje na pohonné hmoty. Od srdce bych chtěla poděkovat všem Dobrým andělům, ale i ostatním, kteří nám pomáhají. Jsme přeci jen lidi a nikdo nikdy neví, kdy bude potřebovat pomoc druhých. Díky nim může spousta rodin i my žít plnohodnotný život,“ vzkazuje paní Pavlína. 

Žanetku v dubnu čeká operace kotníků, cílem je zlepšení stability těla. Kotníčky má nyní vytočené směrem ven, což celou chůzi komplikuje. Pokud není s maminkou v lázních, dochází také do školky mezi zdravé děti. Pomáhá ji osobní asistent. Maminka věří, že zdravé děti ve školce mohou Žanetku motivovat více ke zlepšení chůze a chuti do intenzivního cvičení. 
Pomáhají i policisté

O Žanetce jsme nedávno v Nymburském deníku psali také v souvislosti se sbírkou víček z plastových lahví. Ta měla původně pomoci Vladimíru Suchánkovi. Policistovi z Městce Králové, který byl vážně zraněn při dopravní nehodě ve službě. Rodina policisty se však rozhodla, že výtěžek z této sbírky přenechá právě Žanetce. „Zjistili jsme, že tato forma pomoci je výhodnější pro případ nemocného dítěte a po dohodě s rodinou Vladimíra Suchánka jí budou tato víčka předána a výtěžek bude určen pro Žanetku,“ potvrdila policejní mluvčí Petra Potočná. Zájemci, kteří chtějí touto formou dívce pomoci, však mohou nasbíraná víčka nosit na policejní služebny na Nymbursku. Policisté je předají tak, aby je mohla využít rodina Žanetky.

Rozpohybovala pravou ruku

Okolo osmého měsíce života začaly první problémy. O měsíc později po specializovaném vyšetření přišla krutá zpráva. „Žanetce se zastavil vývoj přepážky mezi 3. a 4. mozkovou komorou. Konečnou diagnózou byla mozková obrna,“ vzpomíná maminka Pavlína. Žanetka měla problém s plazením, lezením a chůzí. Začali rehabilitovat pod dohledem doma, chodili plavat. 

„Žanetka absolvovala již ve svých 16 měsících první lázně a to Jánské Lázně, které jsme opakovali přesně po roce,“ vypráví maminka. 

Pak objevili speciální léčbu zvanou Klym Therapy, jejímž základem je využití speciálního stabilizačního oblečku. „Díky této metodě rozpohybovala pravou ručičku, která byla kdysi jen sevřená v pěst a u tělíčka. Nyní ji používá jako pomocnou a snaží se ji zapojovat více a více, boj s přetáčením ze strany na stranu už také zvládá. Trénuje šikmý sed s oporou o ruce, chůzi s pomocí speciálního chodítka, které se nám pro ni povedlo zakoupit díky sponzorům,“ popisuje maminka.

JAK ŽANETCE POMOCI
Jednak lze přispět přímo na její účet číslo 2000839462/2010

Lze pomoci i přes nadaci Dobrý anděl. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz. Emailem obdržíte pokyny k platbě. Zároveň při registraci získáte přístup do Andělského účtu, kde uvidíte konkrétní příběhy rodin, kterým Vaše příspěvky pomáhají. Nadace Dobrý anděl odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů spoluzakladatelů a dalších filantropů.

Do třetice lze pomoci sběrem plastových víček. Ty lze odevzdat na kterékoliv policejní služebně na Nymbursku a policisté pak víčka předají občanskému sdružení Bohoušek v Městci králové, které víčka odevzdá a utržené peníze předá rodině