V novinách, přes úřad práce i na internetu hledala dlouho neúspěšně zaměstnání třicetiletá maminka ze středních Čech. S hledáním práce přitom začala ještě před koncem mateřské dovolené. Nakonec byla úspěsná, našla si administrativní pozici, ale mluví o štěstí.

„Do práce jsem se vrátila po sedmi a půl letech,“ přiblížila. Do konce mateřské jí zbývá zhruba půl roku a tak mladší
z dětí začalo chodit na čtyři hodiny do školky. Protože má osmihodinovou pracovní dobu, tak by bez pomoci svých blízkých takovou práci přijmout nemohla. „Pomáhá mi manžel a rodiče. Kdyby se to změnilo, tak bych to musela zrušit,“ dodala. Pracuje sice
v administrativě, ale musí být v kanceláři.

Maminkám, které jsou na mateřské a nebo jim končí by poradila speciální kurzy pro rodiče na mateřské. „Hodně mi pomohl kurz nazvaný Mámo, táto, najdi si práci,“ podotkla mladá žena. Ten pořádal Středočeský vzdělávací institut Akademie J. A. Komenského Nymburk v Kolíně. „Dostala jsem se tam mezi lidi a získala určitý režim. Jako bych chodila do práce nanečisto,“ pokračovala. Do práce se vracela po sedmi a půl letech a jak dále dodala, tak i pro rodinu je to velká změna.

Kurz si pochvalovaly i maminky, které ho půl roku absolvovaly v Nymburce. „Myslím, že to byl užitečný půlrok. Zvedla jsem si sebevědomí a hlavně jsem se dostala mezi lidi a slyšela jiné názory a zkušenosti,“ zhodnotila ho jedna z maminek Petra Kuželová.

Řada maminek má největší obavu z toho, že se budou zaměstnavatelé zdráhat přijmout ženu se dvěma malými dětmi. Zaměstnavatelé to sice neříkají nahlas, ale ženám po mateřské se spíše vyhýbají. „Řekli mi, že budu často chybět, protože mám malé děti a ty budou nemocné. Že nemůžu chodit na směny, že o takovou sílu nestojí,“ takovou nepříjemnou zkušenost má například maminka z Nymburka.

Podle Pavla Krpálka z úřadu práce v Nymburce má však úřad možnost, jak maminkách návrat usnadnit. „Máme možnost například zaměstnavatelům finančně přispívat, pokud zaměstnají ženu po mateřské dovolené,“ řekl. Ženy po mateřské také prý využívají nabídky rekvalifikačních kurzů.

Na konci roku bylo v evidenci Úřadu práce v Nymburce 72 žen těhotných, kojících a
s dětmi do devíti měsíců. S dětmi do 15 let pak zůstalo v evidenci ze 476 osob 464 matek.