Český rozhlas, který vlastní přerovský zámek, má na koupi této památky vážného zájemce.

Je jím bývalý redaktor České televize Martin Švehla, jehož manželka je svým rodem spjata s touto lokalitou. Oba se přijeli představit přerovské veřejnosti, aby představili své plány.

Přerovští však mají obavy z toho, aby památka takového významu, která se nachází v centru obce, nebyla pro místní nadobro ztracena.

Podle místostarostky Ireny Gregárkové je sice Martin Švehla prvním vážným zájemcem, který se spojil s vedením obce a deklaruje, že chce spolupracovat, ale na druhou stranu se soukromého vlastnictví obává. „Přestože pan Švehla slibuje spolupráci, nikdo nedokáže říci dopředu, na kolik let bude zaručeno, že zámek bude k dispozici i veřejnosti,” uvedla na setkání.

Velké obavy o budoucnost památky projevil i odborník na slovo vzatý, správce brandýského zámku, Milan Novák, který se také setkání účastnil. „Význam přerovského zámku široce přesahuje dosah obce. Divím se, že veřejnoprávní instituce hodlá převést památku této kategorie do soukromých rukou. Měl by se o ni starat stát,” uvedl s tím, že brandýský zámek provozuje město a s úspěchem.

Zámek má velmi strategické místo v centru obce vedle skanzenu. Historici se shodují na tom, že by měl být programově s touto památkou spojen.
O zámek projevil zájem i Krajský úřad Středočeského kraje, který však až do nedávna odmítal zaplatit dvacet milionů korun, které Český rozhlas za nemovitost, kterou obdržel po revoluci za symbolickou jednu korunu, požaduje. Zájem ze strany kraje však podle jeho mluvčí Berill Maschekové stále trvá. „Pan hejtman se začátkem prosince dopisem obrátil na ředitele rozhlasu s tím, že Středočeský kraj je připraven přistoupit k dalším jednáním v této věci. Středočeský kraj by objekt využil za účelem rozšíření expozice Polabského muzea a vytvoření výstavního projektu „V zámku a podzámčí“,” potvrdila Mascheková.

Nicméně podle toho, jak se vyjádřil na setkání s Přerovskými náměstek ředitele rozhlasu Oldřich Šesták, chce tato veřejnoprávní instituce vyřešit prodej co nejdřív. „Záměr prodat zámek je dlouhodobý, Český rozhlas do něj za poslední léta investoval nemalé prostředky. V tuto chvíli máme velice solidního zájemce. Je připravena smlouva a dotvářejí se malé nezbytné detaily,” uvedl Šesták a ze setkání s obyvateli Přerova během deseti minut zmizel, aniž by vyslechl některé dotazy.

Jak už bylo řečeno, velmi vážným zájemcem o přerovský zámek je bývalý redaktor ČT, později mluvčí České národní banky, obchodní ředitel České televize a nyní pedagog Martin Švehla. Ten také představil veřejnosti své zatím poněkud všeobecné záměry se zámkem. „Chceme respektovat všechna rozhodnutí památkářů, počítáme s podporou ministerstva kultury. Co se týká provozu zámku, chceme koordinovat akce s kulturními aktivitami v obci, hlavně se skanzenem, který je historicky se zámkem úzce spjat. Samozřejmě, že chceme zachovat památku pro budoucí generace,” uvedl Švehla s tím, že se nemusí vedení obce obávat například nějakého vymezování pozemku.

Místostarostka Irena Gregárková, která celou dobu bojuje za to, aby zámek sloužil především veřejnosti, chystá další kroky, aby o něj obec nepřišla. Problém ovšem není jen ve využití památky, ale pozemky, které k ní patří, zasahuji například pod silnici vedoucí centrem. Se zámkem obec počítá i ve svém plánu obnovy centra.