Za velkého zájmu veřejnosti byl na dva dny zpřístupněn zámek v Přerově nad Labem. Unikátní příležitosti využili jak místní obyvatelé, tak návštěvníci sousedního skanzenu polabské architektury. Zájemci měli možnost prohlédnout si klenutý kamenný mostek přes vodní příkop, nádvoří, místnosti prvního a druhého patra, Rytířský sál a hradní sklepení. Uzavřena zůstala jen zámecká kaple sv. Salvátora.

„Velice nás potěšila ochota majitele zámku – Českého rozhlasu – dočasně jej zpřístupnit pro Přerováky i turisty. S celým vedením ČRo byla perfektní spolupráce,“ řekla místostarostka Irena Gregárková.

Na sobotní odpoledne organizátoři připravili koncert žesťového kvintetu Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Pětice hudebníků pod vedením dirigenta Václava Blahůnka nejprve přilákala zájemce o klasickou hudbu fanfárami ze zámeckého balkonu. Poté v Rytířském sále předvedli výběr z evropské barokní hudby, mimo jiné díla od Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Dvě stovky dospělých a přes padesát dětí vyprovodili hradní hudebníky dlouhým potleskem.

„Děkujeme řediteli Hudby Hradní stráže a Policie ČR panu Václavu Blahůnkovi, že přijel se svým kvintetem k nám do Přerova. Byl to nádherný umělecký zážitek, který našemu zámku velice slušel,“ prohlásila organizátorka koncertu Ivana Cabrnochová.

Zámek v Přerově nad Labem je dvoupatrovou renezanční stavbou, která stojí naproti populárnímu skanzenu polabské architektury. Dnešní čtvercovou podobu mu dali stavitelé Bonifác Wolmut, Matteo Borgorelli a Ettore de Vaccani v druhé polovině 16. století. Do současné doby se dochovala polovina zámku, severozápadní křídlo pobořili za třicetileté války vojska švédského generála Johana Gustafssona Banéra.

Nejzajímavějším majitelem přerovského panství byl toskánský Habsburk Ludvík Salvátor, který jej držel mezi roky 1870 až 1915. Z jeho iniciativy vzniklo v místní Staročeské chalupě první etnografické muzeum v českých zemích, v jehož tradici pokračuje Polabské muzeum. V těchto týdnech jedná vlastník zámku ČRo se Středočeským krajem o jeho prodeji a využití pro účely Polabského muzea.

„Mám radost, že zámek se po letech spánku opět probouzí k životu. Věřím, že jeho budoucností je trvalé zpřístupnění pro veřejnost a využití těchto prostor pro účely Polabského muzea. Velice se nám líbí navrhovaná expozice V zámku a podzámčí společně s připomínkou historicky nejvýznamnějšího Přerováka – Ludvíka Salvátora Toskánského,“ dodává Gregárková.