Návštěvníci zámku Loučeň se mohou těšit třeba na stromek postavený ze stavebnice Lego, nebo stromek s dekorací z asi nejoblíbenější dětské hračky všech dob – medvídků. K vidění je také vánoční stromek, který díky svým unikátním ozdobám mapuje cestu Tří králů za Ježíškem. Vánoční výstavu pořádá loučeňský zámek pošesté, ovšem každým rokem má jiný nádech a motiv. „A ani jeden z vystavených stromečků neuvidíte podruhé, vždy jsou vystaveny pouze jednou,“ doplnil kastelán a průvodce Vratislav Zákoutský. Část nazdobených stromků je živých, část umělých a část je vyrobena z úplně jiných materiálů. Jako například stromek ze známé stavebnice Lego.

Na vánoční výstavě v loučeňském zámku najdete i stromeček z Lega:

Zdroj: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Kastelán mimo jiné při předpremiérové prohlídce vysvětlil, proč jsou vánoční stromky na známých zimních obrázcích Josefa Lady vždy jedle. „V době před 100 až 150 lety, pokud jste nežili na hřebenech hor, tak v běžných pásmech jiné jehličnaté stromy nerostly. Z dnešního pohledu se to může zdát jako luxus, že si lidé tehdy vybírali z našeho pohledu drahé jedle. Ale oni jiné možnosti vlastně ani neměli,“ konstatoval Zákoutský.

Začíná se od Adama

Nebudeme prozrazovat všech dvacet speciálních stromků, které mohou návštěvníci loučeňského zámku letos vidět. Výstava má podtitul má Abeceda Vánoc. „Začneme tedy na zámeckém nádvoří od Adama, neboť biblický příběh o vyhnání z ráje stojí za fenoménem vánočního stromečku. V každé zámecké komnatě je další písmenko a návštěvníky čeká vyprávění o těch tématech, která jsou s Vánoci spojena,“ vysvětlila Kateřina Šrámková, majitelka loučenského zámku, která stojí za dramaturgií Příběhu vánočního stromečku již od roku 2018.

Z vánoční výstavy na zámku Loučeň:

Zdroj: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Celkem 20 stromečků a tisíce vánočních ozdob rozzáří oči dospělých i dětských návštěvníků. Je mezi nimi stromeček Bílozlatý, Elfovský, Hvězdný, Jelínkový, Ranní, Tříkrálový a také Yulbaum. Poslední stromeček - Zvířátkový se nachází venku v zámecké zahradě. Při prohlídce se návštěvníci dozví, jak stromečky dříve zdobili lidé na zámku či v podzámčí, nebo v jiných zemích. Všechny stromečky budou usilovat o srdce návštěvníků v rámci návštěvnické soutěže o nejpopulárnější stromek. Letos podruhé budou moct návštěvníci vyzkoušet tvořivé dílničky, kdy si zájemci budu moci omalovat podle vlastního vkusu foukané ozdoby.

Z letošní výstavy Příběh vánočního stromku na loučeňském zámku.Zdroj: Deník/Miroslav S. JilemnickýProhlídkami povedou návštěvníky kostýmovaní zámečtí průvodci, představující členy knížecí domácnosti, kníže či kněžna, pan nadlesní, komorník, zámecká kuchařka Aninka nebo také Bílá paní. Prohlídky se uskuteční každý den včetně sobot a nedělí od 17. listopadu do 21. ledna příštího roku.

Vánoční poutákZdroj: Redakce

Vaše příspěvky můžete posílat na email vanoce@denik.cz, příspěvek doplňte prosím o vaše celé jméno a uveďte minimálně okres, odkud jste. Děkujeme!