„Kdyby Dalibor Dostál založil rezervaci v divokých devadesátých letech, nepochybně by skončil někde na dně přehrady. Dnešní doba má sice na první pohled kultivovanější, ale ve svém důsledku také velmi brutální metody,“ říká fotograf Michal Köpping, který projekt obrazově dokumentuje od jeho vzniku.

Naráží především na období, kdy zakladatel rezervace v roce 2019 odmítl, aby se vzdal dokončení projektu podle původních plánů. O rozsáhlé pozemky nedaleko dálnice se totiž dlouhodobě zajímají různé skupiny. Od developerů, přes spekulanty s pozemky až po různé kmotry z devadesátých let, kteří chtějí investicí do pozemků vyprat peníze.

Nečekaný úder

Když rezervace odmítla těmto tlakům ustoupit, přišel úder z nečekané strany. „Během jediného roku jsme měli v rezervaci více než dvacet různých kontrol, které se nám snažily rozdat pokuty v milionových částkách. Šlo v podstatě o pokus rezervaci finančně zlikvidovat, aby už do budoucna záměrům o ovládnutí pozemků nepřekážela,“ vzpomíná Dalibor Dostál, zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina, která světoznámou rezervaci velkých kopytníků vytvořila ve spolupráci s vědci kvůli ochraně ohrožených motýlů, květin a dalších druhů.

V nejtěžších chvílích chodily rezervaci výzvy k zaplacení zhruba čtyř milionů korun, což by ekonomicky nepřežila. „Bylo to v době nejhlubší uzávěry v důsledky pandemie covidu-19, kdy nebylo možné vytáhnout paty z bytu, natož s někým jednat o řešení situace,“ popisuje Dostál jedny z nejtěžších okamžiků v historii rezervace.

close Pytláci nastražili v rezervaci i pytlácké oko. info Zdroj: Miloslav Jirků zoom_in Pytláci nastražili v rezervaci i pytlácké oko. Díky odvoláním připraveným ve spolupráci s odborníky, se nakonec částku podařilo snížit na několik set tisíc, kterou rezervace uhradila díky daru od mladého technologického startupu.

„Dodnes mě mrzí, s jakou lehkostí a samozřejmostí tehdy vyšly mnohé úřady tlakům na pozemky vstříc,“ dodává Dostál.

Tlaky, kterým je vystaven jako zakladatel rezervace, se podle jeho slov výrazně liší od toho, co zažil dříve jako novinář.

„V médiích šlo spíše o jednorázové zastrašování. Ventilaci okamžitých emocí. V případě rezervace velkých kopytníků jde o dlouhodobou, systematickou snahu o likvidaci projektu,“ porovnává Dostál.

Deset let pod tlakem

Tyto tendence začaly dávno předtím, než divocí koně v roce 2015 vyběhli do milovického vojenského prostoru. „Tlaky, aby rezervace vůbec nevznikla, odstartovaly již v roce 2013, kdy jsme podali žádost o dotaci, z níž byl vznik rezervace financován. S různými formami vyhrožování a zastrašování se tak potýkáme již deset let,“ shrnuje Dalibor Dostál.

V jednom případě hrozil policista tím, že když se rezervace nevzdá části území ve prospěch jednoho z komerčních projektů, začne se zabývat jejím financováním, „kde se vždycky něco najde“. Případně, že obviní z korupce vědce, kteří dělají v rezervaci výzkum, aby znevěrohodnil jejich závěry o pozitivním vlivu pastvy velkých kopytníků na lokalitu.

V některých případech byly příčinou hrozeb nevhodné investiční projekty. „Když jsme před lety dali negativní stanovisko k výstavbě, která by znehodnotila rozsáhlou část unikátní přírodní rezervace, začal nás investor vydírat tím, že pokud nezměníme postoj, bude po nás soudně vymáhat miliony na projekční a přípravné práce. Ani tehdy jsme tlakům neustoupili,“ poznamenal Dalibor Dostál.

Výhrůžky fyzickou likvidací

Ve zlém se mu vrátily i další případy, kdy se snažil zabránit ničení ojedinělé přírody v této lokalitě. „Když jeden podnikatel začal zavážet okraj rezervace desítkami tun stavební suti, požádali jsme příslušný úřad, aby zakročil a dalšímu rozšiřování černé skládky zabránil. Úřad nejenže proti dalšímu navážení odpadů nezasáhl, ale navíc sdělil podnikateli moje jméno. Ten mi pak opakovaně vyhrožoval fyzickou likvidací,“ říká Dalibor Dostál a navazuje: „To, že mi kvůli ochraně motýlů bude někdo vyhrožovat zastřelením v zemi jako Česká republika, a navíc v 21.století, jsem popravdě úplně nečekal.“

Neradostná bezpečnostní situace, v níž se rezervace velkých kopytníků dlouhodobě nachází, se přitom diametrálně liší od toho, co je běžné v jiných evropských zemích.

„Spolupracujeme s podobnými rezervacemi v celé Evropě. To, čemu musíme čelit v České republice, neznají nejenom kolegové z vyspělých zemí, jako je Německo, Francie nebo Nizozemí, ale ani ze států, jako je Bulharsko nebo Rumunsko. Něco podobného se neděje snad už ani v Albánii,“ posteskl si Dalibor Dostál. O život přitom nešlo jenom jemu. V rámci jedné z kontrol pohrozil jeden z úřadů utracením zvířat v rezervaci na náklady chovatele. V rámci dalších jednání se však podařilo tento scénář odvrátit.

Podle zakladatele rezervace však není situace jen negativní. „Pokud bychom byli na všechno sami, tak bychom tyto tlaky samozřejmě už dávno neustáli. Poděkování za dlouhodobou podporu patří především Ministerstvu životního prostředí a městu Milovice. A pracovnicím Státního zemědělského intervenčního fondu za profesionální a vstřícný přístup. A všem úředníkům, kteří dokážou dlouhodobým tlakům odolat. V těch nejtěžších situacích nás zachránila také obrovská podpora veřejnosti a firemních dárců, bez nichž by už rezervace dávno neexistovala,“ ocenil Dalibor Dostál.

Za pomoc s řešením útoku pytláků ocenil přístup kriminálních policistů z Mladé Boleslavi. „Prvních deset let příprav a budování rezervace bylo extrémně tvrdých. Možná by už bylo pomalu na čase, aby se po tak dlouhé době prostředí v České republice začalo poněkud kultivovat,“ uzavřel Dostál.