Zaset si ředkvičky, zasadit keř, vyplet a zalít záhon. Tyto dovednosti patří k venkovu. Ze škol a z mnoha rodin ale prakticky podobné činnosti vymizely. O jejich návrat do každodenního života se snaží v Přerově. Nyní bojují o 10 tisíc v soutěži Zelené školy, aby mohli vyčistit zahradu a vybudovat záhony. Pomůže každý hlas.
Vyčistit pozemek od náletů a zbořenin, materiál použít na hmyzoviště, udělat ohradu pro kompost na odpad z jídelny a zbytky svačin, postavit dřevěné obrubníky záhonů a založit zeleninové záhony pro výuku pracovních činností, zahradnického kroužku i přírodovědeckého semináře. „K úklidu prostor pozemku vyzveme na pomoc rodičovskou veřejnost a starší žáky školy," uvádí učitelka Vlasta Karásková v textu pro soutěž pořádanou sdružením Tereza, která by škole přinesla 10 tisíc korun potřebných k realizaci zahradnického plánu.
„Zeminu do vyvýšených záhonů se pokusíme sehnat sponzorsky a s těžší prací nám pomohou rodiče," popisuje Hana Veselá, která už nyní vede na malé části pozemku zahradnický kroužek pro děti prvního stupně. Funguje už třetím rokem.
Dětem se daří obhospodařovat dva záhony, před školu vysadily růže a na školní zahradě pár keřů rybízů, ke kterým by rádi letos připojili i další jedlé keře. „Nezahálíme ale ani v zimě. Děti si od února sami ze semínek předpěstovávají sazenice bylinek a zeleniny. Přebytky sazenic rajčat, paprik a květin jsme vloni prodávali před skanzenem a za utržené peníze jsme pořídili vybavení pro naši zahradnickou práci," líčí Hana Veselá. Spolu s dalšími dvěma kolegyněmi Lenkou Širancovou a Monikou Kotrbáčkovu usilují o to, aby se děti naučily přistupovat k přírodě i k sobě samým šetrně, zahradničí proto ekologicky a chrání přírodu.
Do 9. března lze hlasovat na stránkách zeleneskoly.cz pro akci s názvem Zahrada pro život. Přerovu to pomůže zvelebit školní zahradu.
JOLANA BOHÁČKOVÁ