Vítr foukající správným směrem. To byl jeden z hlavních faktorů, proč požár pole s pšenicí, který zaregistrovali zemědělci včera po poledni, skončil poměrně rychlým zásahem hasičů a uhašením. „Kdyby foukal opačně, asi by lehlo popelem celé pole,“ říkali místní zemědělci krátce po požáru, který zlikvidoval přibližně tři hektary pšenice pár desítek metrů od záhornického zemědělského družstva.

Na místo dorazili policisté a hasiči. Příčinu zatím neznají. „Mohlo jít o nedbalost, ale také stačí pár střepů v poli a nešťastně nasměrované slunce,“ řekl zasahující policista.

Předběžnou škodu zemědělci vyčíslili na 75 tisíc korun. „Počítáme zhruba 25 tisíc korun na hektar,“ vysvětlili.

Přišly bouřky, přesto hrozí požáry ze sucha (uveřejnily jsme 23.7.)

Hromy a blesky, přívalové deště i sucha. Takový byl obrázek naší země o víkendu. Nejvíce pršelo na Šumavě a v Krušných horách. Bouřky komplikovaly dopravu v řadě krajů. Na Plzeňsku museli hasiči vyjíždět odstraňovat několik popadaných stromů, které zablokovaly dopravu. Podobná situace byla i na Blanensku, Tišnovsku a Brněnsku. Na Třebíčsku v Želtavě hasili v sobotu požár střechy rodinného domku. Škody hlásí i zemědělci. Ve Vejvanově na Rokycansku zabil blesk pět krav. I přes vodní nadílku ale meteorologové varují před požáry zesucha. Půdaje totiž vyschláa opět se blíží vedra. Začátek týdne by měl být ještě ve znamení deště, ale koncem týdne už teploty opět vyšplhají ke třiceti stupňům.

Tropická vedra udeřila! Teploměr vyšplhal i na43°C (uveřejnily jsme 17.7.)

Rekordní teploty vylákaly desítky lidí k Jezeru už dopoledne. „Je tu čistá voda, minulý týden proběhla měření hygieniků a údaje jsou v pořádku,“ řekl provozovatel Bohumil Vácha. Odpoledne se teplota vzduchu vyšplhala vysoko nad 30 stupňů, teplota vody se pohybovala kolem 25 stupňů.
Především senioři a kardiaci by v těchto dnech neměli vůbec vycházet ze svých příbytků. Například na nymburském Náměstí Přemyslovců naměřil teploměr včera v půl páté odpoledne neuvěřitelných 43 stupňů!
Podle meteorologů se teploty pohybují na hranici nejteplejších dnů v Česku v historii. „Je to vlna teplého vzduchu přicházející z Afriky. Nedá se to spojovat s celkovým oteplováním planety,“ tvrdí odborníci.
Doslova peklo ovšem prožívají například profesionální řidiči. I jejich zaměstnavatelé jsou v těchto dnech tolerantnější. „Obecně neradi vidíme, když šoféři řídí v kraťasech. V těchto dnech z toho ale vědu neděláme,“ řekl manažer ČSAP Jiří Janeba.
Nezastaví se ani záchranáři. Ti vyjíždějí ke kolapsovým stavům, hlavně pro starší lidi. „Starší lidé by opravdu neměli vycházet na přímé slunce. Důležité je udržovat pitný režim,“ uvedl lékař záchranky Petr Pěnička.
Pacienty před kolapsy varují také v městecké nemocnici. „Jsou samozřejmě rizikové skupiny, které poučíme, aby nechodili na slunce,“ doplnil ředitel nemocnice Luboš Zimola.
Současné tropické dny by ale podle meteorologů neměly mít dlouhého trvání. Zítra se „ochladí“ na 31 stupňů, o víkendu by se teploty měly pohybovat do 25 stupňů.