Jedním z údajů, který bude zajímat především šoféry, je fakt, že na Všechlapském vršku, kde je instalována stanice měřící rychlost, bylo loni zaznamenáno celkem 10 759 překročení povolené rychlosti. Což je téměř 30 přestupků a s tím souvisejících pokut denně.

Ve službě se střídalo dvanáct strážníků ve čtyřech pracovních týmech a pomáhalo jim šestnáct kamerových bodů po městě. Na tísňové lince 156 přijali 2 237 telefonických oznámení. Na pokutách vybrali celkem 87 400 korun. Strážníci odchytili a převzali 88 zvířat, převážně psů. Celkem zaevidovali 252 nálezů.

V rámci své služby se setkali s několika vážnými případy, kdy doslova zachraňovali životy. Jedné srpnové noci krátce před půlnocí zaznamenal operátor kamerového systému, že ulicí Tyršova jede na jízdním kole muž s krumpáčem. Operátor vyhodnotil, že se jedná o tutéž osobu, která už ve večerních hodinách ohrožovala nemocniční personál a ničila cizí majetek. Bylo jasné, že chce v nemocnici škodit znovu. Neprodleně proto informoval hlídku městské policie. „Ta si na muže počkala v areálu nemocnice, kde ho v jeho plánovaném počínání za použití přiměřených donucovacích prostředků zastavila. Muž byl předán z důvodu podezření ze spáchání trestného činu Policii České republiky,“ uvedla zástupkyně vrchního strážníka Simona Lazarová.

V září přijali strážníci telefonické oznámení od muže z Mělníka, který vyjádřil obavu o svou dvaaosmdesátiletou sestru. Neozývala se mu, přestože byli domluveni na pravidelném telefonním hovoru. Strážníkům sdělil, že sestra je diabetička a má strach o její zdraví. Na uvedené adrese nikdo neotevíral. Oknem si však strážníci všimli, že u vstupních dveří leží seniorka na zemi. „Hrozila důvodná obava, že je ohrožena na životě, a proto strážníci vlezli k nehybné ženě oknem a přivolali na místo lékařskou pomoc,“ konstatovala Lazarová.

O měsíc později vyjížděli strážníci k podnapilému muži, který seděl na recepci Zimního stadionu a odmítal prostor opustit. Test na alkohol naměřil 5,03 promile. Během komunikace se strážníky začal upadat do bezvědomí. Ti muži poskytli první pomoc a přivolali na místo záchrannou službu.

Občas ale strážníci zažijí ve službě i úsměvné příběhy. Zachránili třeba paní uklízečku, která se omylem zabouchla ve firmě, kde uklízela. Jiná hlídka zasahovala u případu, kdy opilý muž usnul v prodejně masa a uzenin. Strážníci také vyprostili káčátko, které uvízlo v kanálu nebo zaháněli čínské prase na útěku. „Někdy dokážeme i téměř nemožné. Například doručit až do domu v předvánočním shonu balíček hovězího masa hospodyňce, která ho cestou z řeznictví ztratila, a ještě si toho ani nestačila všimnout,“ uzavřela výčet netradičních případů zástupkyně vrchního strážníka.