Zástupci městské policie zveřejnili čísla o vlastní činnosti za loňský rok. Některé, spíše kuriózní, zásahy jsme vybrali a připomínáme je. Coby důkaz, že strážníci nepůsobí pouze jako výběrčí pokut za špatné parkování.

Pacienti na útěku

Součástí výjezdů je i pomoc zdravotníkům v případech agresivních pacientů. Nebo takových, kteří se pokoušejí o útěk. V úterý 13. září přijali strážníci oznámení, že z nemocnice utekl pacient po intoxikaci pervitinem, který byl připraven na převoz do psychiatrické léčebny. Strážníci muže našli v Nádražní ulici, kde ho předali hlídce Policie ČR. O den později našli strážníci v lese dalšího muže, který utekl s kanylou z nemocnice. Muž byl předán rychlé záchranné službě.

Poraněný dravec

Nejen lidem loni strážníci dokázali pomoci. V srpnu byla například hlídka vyslána ke starému rameni Labe, kde byly hlášeny čtyři uhynulé kachny. Ty se podařilo z vody vylovit. Pozorní strážníci si však všimli, že na břehu poskakuje menší dravec, který se marně pokouší vzlétnout. Strážníkovi s přiléhavým jménem Ptáček se podařilo káni lesní odchytit. "Pro vysíleného dravce si ochotně přijel pracovník záchranné stanice Huslík v Poděbradech," doplnil vrchní strážník Martin Rajl.

Odcizil kolo a vyrazil krást

Na konci června si obsluha kamerového systému všimla, že mladý muž před hlavním nádražím v Nymburce hledá, které jízdní kolo je v kolostavu odemčené. Vzápětí si oranžový bicykl vybral a odjel na něm směrem do ulice Petra Bezruče, tedy směrem k poště. Hlídka strážníků vyjela do této oblasti, aby cyklistu zkontrolovala. Před prodejnou Albert našli strážníci zmíněné kolo opřené. Po několika minutách vyšel z prodejny muž, na kterého strážníci čekali.

Nebyl však sám. "Za ním vyběhl pracovník bezpečnostní služby a oznámil hlídce, že v prodejně tento muž odcizil zboží. Čtyřiadvacetiletý muž otevřel batoh a vyndal z něho zboží v hodnotě více než 1 tisíc korun, které si bez zaplacení odnesl z oddělení s drogerií," uvedl Martin Rajl. Muž se k oběma skutkům přiznal. Případ byl vyřešen několikatisícovou pokutou v příkazním řízení na místě. Ukradené kolo si později majitel vyzvedl na služebně městské policie.

Značky do Lidušky

Poslední případ, který zmíníme, se odehrál v létě večer a opět vše začalo u operátora kamerového systému. Ten si všiml, že Šeříkovou ulicí v Jankovicích běží tři mladíci a dva z nich s sebou nesou přenosné dopravní značky. Ty pak o pár metrů dál hodili do potoka Liduška. Strážníci dostihli mladíky v ulici Letců R.A.F, kde se jim přiznali, že dopravní značky odnesli ze staveniště na jankovickém sídlišti. "Z důvodu jejich nezletilosti a pozitivní dechové zkoušky na přítomnost alkoholu byli předáni zákonným zástupcům. Vzhledem k tomu, že stavební firma nepožadovala od aktérů tohoto jednání žádnou škodu, byly přestupky s oběma mladíky vyřešeny pokutou na místě," konstatoval vrchní strážník.

Strážníků by mělo přibýt

Vrchním velitelem strážníků je z titulu své funkce starosta Tomáš Mach. Ten si pochvaluje součinnost městské a státní policie s dalšími záchrannými složkami. „Nejvíce městská policie přímo v terénu spolupracuje s Policií ČR, například při pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách. V minulém roce proběhlo společné pátrání v šestnácti takových případech. V jednom případě strážníci nalezli šestnáctiletou pohřešovanou dívku na hlavním nádraží a předali ji PČR,“ uvedl starosta s tím, že chce letos početní stav strážníků navýšit. "Personální obsazení naší městské policie se nedaří dlouhodobě naplnit, což je problém většiny podobných bezpečnostních složek v regionu. Letos rádi přivítáme tři nové strážníky," plánuje Mach.

Městská policie Nymburk v roce 2022

- 14 strážníků a 3 operátoři kamerového systému
- 2 239 oznámení a událostí
- 9 148 předaných podezření ze spáchání přestupků
- 13 podezření na spáchání trestného činu předaných PČR a předáno 7 osob podezřelých z jejich spáchání
- 28 injekčních stříkaček sebráno a předáno k odborné likvidaci, místa označena
- 549 přestupkových jednání strážníci vyřešili příkazem na místě v celkové hodnotě 154 200 korun (nárůst o 61 % oproti roku 2021)