Uvažuje o zřízení call centra, jehož pracovníkům by operátoři linky 155 mohli předávat kvyřízení takové hovory, kdy volající netelefonují proto, že by požadovali výjezd záchranky, ale jednoduše se potřebují poradit sodborníky. Ti zcall centra by pacientům mohli vklidu vysvětlovat například jak si poradit steplotou nebo jaké volně prodejné léky zakoupit vpřípadě konkrétních obtíží – a to vše bez toho, že by zůstala blokována linka tísňového volání.

Vpřípadě, že by na zodpovězení dotazu nestačily poznatky a zkušenosti sestry či lékaře působících vcall centru, volající by byl přesměrován na další odborníky. Podle zkušeností operátorek linky 155, které často řeší telefonáty, o nichž mluví jako o hovorech spsychosociální urgencí, by se zřejmě nejčastěji jednalo o pracovníky takových organizací jako jsou Linka bezpečí, Bílý kruh bezpečí či středisko protidrogové prevence Drop In; počítá se ale i stím, že by bylo možno upozornit konkrétního praktického lékaře.

Na call centrum, jež by mělo mít snadno zapamatovatelné číslo, by se tak zájemci mohli obracet přímo.

Tuhle službu ale záchranáři nezprovozní okamžitě. „Zatím je vše ve fázi příprav, dohadů a návrhů,“ řekla Deníku Tereza Janečková zkladenské centrály středočeské záchranky. „Uvažuje se o tom, že bychom ji zkušebně spustili od ledna příštího roku. Pravděpodobně u nás na Kladně; tedy vrámci kladenského operačního střediska,“ doplnila.
(hol)