O tom, že hrdinové dnešní doby nejsou pouze umělci, politici nebo sportovci, se přesvědčila trojice mladých lidí v pátek před polednem na královéměsteckém koupališti. A že záchrana tonoucího mladíka bezpochyby hrdinským činem je.

Drama se začalo odvíjet kolem jedenácté dopoledne. Na koupališti byli v tu chvíli pouze čtyři lidé: dvě slečny a jeden mladík, všichni ve věku okolo sedmnácti let a třiačtyřicetiletý traktorista Petr Černý, který na svahu nad vodou sekal trávník.

Vše se odehrálo v několika minutách. „Mladíkovi upadly do koupaliště klíče. Skočil pro ně, ale jelikož je neplavec, začal se topit,“ řekl zástupce nymburského policejního ředitele Jaroslav Novák.

Celou situaci zpozorovaly obě dívky, které naštěstí napadlo zalarmovat jediného dospělého člověka, sekajícího traktoristu.
„Přiběhly ke mně, že se tam topí kluk. Doběhl jsem na místo ke schůdkům. V tu chvíli byl pod hladinou,“ líčí první okamžiky málem tragického dopoledne Černý.

Neváhal a tak jak byl, v kraťasech, triku a sandálích se vrhnul do vody a mladíka vytáhl na betonový plácek před koupadlem.

„Holky ječely, že je mrtvej. Zařval jsem na ně, ať neječí a rychle doběhnou pro sanitu do nedaleké nemocnice. Až pak mě napadlo, že mám vlastně v traktoru mobil. Ale na to už nebyl čas,“ vybavuje si hektické chvilky traktorista.

Chlapci na břehu vytáhl jazyk a zmáčkl mu hrudník. „V tu chvíli mu z úst vyteklo docelo dost vody, ale začal se probírat. Obrátil jsem ho na břicho, aby z něj ta voda mohla vytéct.“

Za pár okamžiků už byla na místě sanitka a chlapce, který už v tu chvíli byl při vědomí, odvezla do nemocnice. „Holky mi poděkovaly. Pak jsem se vrátil do traktoru a dosekal louku,“ říká se samozřejmostí Černý. Od té doby ani jednoho z aktérů případu neviděl. „Nejsou to místní, možná jsou to učni ze zemědělky,“ dedukuje statečný muž.

O tom, jaké měl mladík štěstí, svědčí i další okolnosti. Původně totiž měl Petr Černý trávu u koupaliště sekat úplně jiný den. Shoda okolností a nadřízení chtěli, že se ocitl na koupališti vzhledem k situaci ve správný okamžik.

„Hlavně, že všechno dobře dopadlo,“ shrnul svůj čin lakonicky hrdina minulého pátku.