Udělá se vám náhle nevolno a přijede záchranná služba z Kolína nebo Brandýsa nad Labem? Nedivte se. Středočeský kraj, který je zřizovatelem záchranné služby, šetří, a tak od ledna omezil počty lékařů záchranky na Nymbursku. Stát se tak může, že sousedé přijedou na výpomoc.
Úplně přišlo o lékaře stanoviště záchranné služby v Lysé nad Labem. Území s dvaceti tisíci obyvatel tedy obsluhuje posádka školených záchranářů v podobě sestry a řidiče. Nymburská záchranka pro změnu ztratila jednoho lékaře v noci, kdy tedy slouží už jen jedna posádka s lékařem a druhá bez lékaře.

Zasahující lékaři to považují až za hazard. „Když budou v noci dva případy a bude se muset převážet pacient s lékařem třeba do Prahy, tak v tu chvíli Nymburk i Lysá budou bez doktora,“ upozorňují. V nymburské nemocnici navíc není ARO, ani dětské oddělení.

Za tři měsíce se ale zatím údajně nevyskytl vážný problém, že by se záchranka k pacientovi nedostala včas.

„Mně se to teda vůbec nelíbí. Lysá má přes osm tisíc lidí, Milovice skoro devět a není tady doktor na záchrance. Z Nymburka to taky není zrovna kousek. Nedej bože, aby se něco stalo,“ bojí se Božena Prokšová z Milovic.

„V případě problémů už nám několikrát vypomáhala záchranná služba z Kolína, nebo lékaři z Brandýsa nad Labem a stále tu ještě je i nonstop sloužící posádka s doktorem v Městci Králové,“ uvedl lékař nymburské záchranné služby Pavel Zuska. „Vyžaduje to ovšem větší plánování a koordinaci. S tím už musí počítat dispečeři v Kolíně,“ dodal. I on ale považuje zrušení lékaře na záchrance v Lysé jako hodně nešťastné. „Hlavně kvůli stále se rozrůstajícím Milovicím. Je tam také zcela specifické zařízení, věznice v Jiřicích. Rozhodně je to pro nás zátěž,“ tvrdí Zuska.

Nespokojené je s tímto stavem i Město Lysá nad Labem. Někteří zastupitelé proto dokonce nedávno navrhli, že by lékaře platilo samo město. To však hlasováním neprošlo. „Je to věc krajského úřadu, ten by měl situaci řešit,“ uvedl starosta Jiří Havelka.

Co na to šéf krajské záchranné služby Robert Zelenák? „Doktorů je málo,“ řekl s tím, že ovšem se změnou zhoršení péče podle něj nehrozí.