Mrtvý brouk! Tak se dá charakterizovat postoj Českých drah ke kritické situaci s toaletami na lyském nádraží.

Poté, co byly dráhy pod tlakem stížností a médií na konci loňského roku donuceny instalovat na nástupiště alespoň mobilní toalety, se zavázaly písemně místní radnici situaci vyřešit do konce března. Ale nestalo se nic!

Ze situace jsou rozčarovaní nejen místní a stovky návštěvníků vyhlášených výstav, ale i radnice. „Obrátím se na příslušná místa s dotazem, proč se stále nic neděje. Vůbec se nám dráhy v této záležitosti neozvaly,“ říká místostarostka Marcela Chloupková.

Ze strany drah má situaci na starosti Regionální správa majetku (RSM), která patří pod České dráhy. Její zástupce se však v posledních dnech nepodařilo kontaktovat.

Situace na lyském nádraží se vyhrotila v druhé polovině minulého roku. V nově otevřeném podchodu přestaly toalety z důvodu kanalizační chyby fungovat, proto byly uzavřeny. Klasické pánské záchodky na peróně byly jen pro ty nejotrlejší, dámské byly zavřené úplně. Dlouhou dobu se o ně nikdo nestaral.

Situace došla až tak daleko, že slečny v informačním centru musely často rozzuřené tazatele posílat do pizzerie naproti nádraží.

Po stížnostech cestujících a tlaku médií, která na celou situaci upozornila, se do záležitosti vložila i místní radnice. Ta vyvolala jednání všech zainteresovaných, tedy v tomto případě RSM, města, místního nádraží, restaurace na peróně a úklidové firmy. A částečný výsledek se dostavil až překvapivě rychle.

RSM v dopise zaslaném radnici navrhla takřka okamžité řešení. Vzhledem k tomu, že toalety v podchodu jsou v podstatě neopravitelné, slíbili zástupci drah investovat podle neoficiálních informací půl milionu korun do opravy toalety na peróně a prozatímní instalaci čtyř dixi záchodků na nástupišti. „Toalety budou opraveny do 31.3. 2008,“ píše se doslova v dopise zaslaném radnici a podepsaném náměstkem ředitele pro dopravní cestu Petrem Davidem.

Nové toalety v podchodu mají sloužit už jen pro potřeby úklidové firmy.

Část slibu dráhy opravdu splnily. Dixi záchodky se na nádraží skutečně objevily takřka vzápětí. Od té chvíle však dráhy zaujaly už zmíněnou pozici mrtvého brouka.

S toaletami na peróně se neděje nic. „Zatím to nechci řešit stížností, pošleme za radnici dotaz. Možná chtějí dráhy celou věc nechat na pozdější termín v rámci projektu Živá nádraží,“ zaspekulovala si místostarostka.