Podle organizátorů z Nymburského kulturního centra začne prodej zabijačkových pochoutek v 10.30. „Příchozí si mohou pochutnat na zabijačkových specialitách, jakými jsou například jitrnice, jelítka, ovar, tlačenka, polévka, výpečky, světlý a tmavý prejt a chybět nebude ani sladká tečka na konec. Těšit se mohou také na čepované pivečko a tradiční muziku,“ lákají pořadatelé. Konec je plánovaný na 14. hodinu.

Předzvěst masopustu

Zabijačka bude předzvěstí masopustu, který se v Nymburce uskuteční o tři týdny později, v sobotu 24. února. Také na něm budou mít příchozí možnost ochutnat zabijačkové speciality.

Sraz se chystá tradičně na náměstí před 10. hodinou dopoledne. Úderem 10. hodiny předá starosta město masopustnímu reji. Průvod maškar se po předání města Nymburka vydá na obchůzku historickým centrem. Projde Tyršovou ulicí na Malé Valy a dorazí Na Rejdiště. „Nakonec porazíme kobylu, spálíme basu a budeme se veselit, jak to k masopustu patří. Vlastní masky jsou vítány,“ uvedli pořadatelé. I v tomto případě se za doprovodu hudby a tance uskuteční zabijačkové hody s tradičním masopustním občerstvením. Připravena bude i pohádka a kolotoč pro děti.

Masopust byl v Nymburce po 60 letech obnoven v roce 2020. O rok později se kvůli pandemii covidu nekonal. V letošním roce se tak uskuteční počtvrté od jeho historického restartu.

Připomeňte si:

Nymburský masopust 2023

Období masopustů uzavřel ten největší, který se uskutečnil v neděli v Nymburce. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický