Spisovatelka Marie Kubátová, básník Jiří Žáček, spisovatel Jiří Stránský nebo Ivan Klíma. To jsou tvůrci, kteří v minulých letech získali cenu Polabského knižního veletrhu za literární přínos české literatuře. Vedle těchto jmen přibylo v pátek další. Režiséra Jiřího Menzela.

Jeho filmová díla jsou neodmyslitelně spjata s naším regionem. Jiří Menzel je znám vynikajícím filmovým zpracováním děl spisovatele Bohumila Hrabala, která se mnohá natáčela v obcích regionu. „Kdysi se dala dohromady skupina režisérů a natočili několik krátkých filmů. Pan režisér Menzel natočil v roce 1965 Perličky na dně. Už tehdy si spisovatele Bohumila Hrabala velmi oblíbil. Natočil celou řadu hrabalovských filmů, s nimiž vstoupil na světové kolbiště," řekl úvodem spisovatel Jan Řehounek, který předávání cen moderoval.

Cenu za Jiřího Menzela, který byl v pátek v zahraničí a nemohl se předání zúčastnit, měl převzít zpěvák a herec Václav Neckář, který ztvárnil hlavní roli v jeho oskarovém filmu Ostře sledované vlaky. Ten ovšem na poslední chvíli onemocněl.

Cenu za režiséra převzal jeho dnes už přítel Bronislav Kuba z Lesního ateliéru Kuba 
v Kersku, který keramickou cenu v podobě moudré sovy 
s monogramem oceněného také vyráběl. „Za Jiřího Menzela jsem chtěl poděkovat, protože měl Bohumila Hrabala rád a celý život s ním spolupracoval. Do Kerska jezdil, ještě když spisovatel žil a nyní jezdí pravidelně na Hrabalovo Kersko. Pan Menzel bude mít určitě radost, protože vedle světové ceny Oskara bude mít ještě cenu knižního veletrhu," řekl Kuba při převzetí ceny.

V pátek byly rozdány ještě některé nakladatelské ceny. Nakladatelství Grada získalo cenu za knihu Zuzany Pospíšilové Bez práce nejsou koláče, cenu za historickou literaturu získala publikace Petra Hořejše Evropan Jiří z Poděbrad a v oblasti cestovního ruchu byly oceněny knihy Řeka Sázava sto let poté, Jankov 1645 a Po stopách války 1866 na Trutnovsku.

Polabský knižní veletrh je jednou ze trojice výstav, vedle Jiřinkových dnů a výstavy Domov a teplo, které se konají ještě do neděle na Výstavišti. Otevřeno je od 9 do 17 hodin.