Řeč je o novém poesiomatu, který byl v sobotu slavnostně odhalen na zahradě Lesního ateliéru Kuba v Kersku. Současně s odhalením magického přístroje se konala také vernisáž hrabalovské výstavy Každý den zázrak, která je k vidění uvnitř ateliéru.

Poesiomatů je nejen v Čechách už rozmístěno několik desítek. Jeden věnovaný speciálně Bohumilu Hrabalovi se rozhodla zprovoznit Jana Kubová právě v Kersku. Prvním finančním příspěvkem na jeho zřízení bylo vydražení tří výtvarných děl herce Petra Bruknera a spolu s dalšími příspěvky získala autorka nápadu za jeden den 15 tisíc korun. Přispěl i kraj, nymburský pivovar a spousta dalších jednotlivců, kteří hodili peníze do kasičky, jež je stále u dveří Lesního ateliéru.

Poetické odpoledne zpestřili krátkou ukázkou z Postřižin herci divadelního spolku Hálek z Nymburka. Došlo i na milostné Cimrmanovy verše v podání nezaměnitelného Petra Bruknera. Společně s ředitelem pivovaru Pavlem Benákem a autorem nápadu s rozmisťováním poesimatů Ondřejem Kobzou pak slavnostně přístroj odhalili.

„Roura“ nabízí 20 ukázek z děl Bohumila Hrabala. Část je získána z archivu rozhlasu, část ukázek je namluvena nově speciálně pro tento poesiomat. Z přístroje se tak linou hlasy například Zdeňka Svěráka, Jiřího Menzela, Vácalava Neckáře nebo Josefa Somra. Asi největším unikátem je povídka Pábitelé, kterou předčítá sám autor Bohumil Hrabal. A pokud příchozí zmáčknou knoflík zcela dole, rozezní se kerskou krajinou skladba Poustevník od Bedřicha Nikodéma, kterou všichni dobře znají jako motiv z filmu Postřižiny.