Rarita ze světa hmyzu se objevila v blízkosti Poděbrad. Na tom, že třešňoví podél silnice napadl škůdce, by nebylo nic výjimečného, kdyby se nejednalo o motýla Bourovce březového, v České republice velmi vzácného.

Bizarní kokony z bílých vláken, poseté housenkami, visící z větví třešní působily na projíždějící až strašidelně. „Cítila jsem se jako ve sci–fi filmu, jen jsem čekala, kdy na mě vyskočí vetřelec,“ všimla si úkazu studentka z Poděbrad.

„Jedná se o druh velmi lokální a vzácný, jeho přítomnost v Poděbradech mě nadchnula,“ vyjádřil se po identifikaci motýla biolog a specialista na hmyz Petr Krejčík. Běžně se prý vyskytuje například v Českém krasu. Druh motýla Eriogaster lanestris L., tedy Bourovce březového, určil shodně také biolog Petr Havránek, který se s ním na Poděbradsku prý ještě nesetkal.

Nadšení biologů ale nesdíleli všichni. Housenky motýla totiž zlikvidují listy téměř na celém stromě. „Škůdci běžně napadali jabloně a hrušně, postupně se ale aklimatizují a rozšiřují se na třešně, i okrasné stromy,“ sledoval problém hlavní dispečer Správy a údržby silnic v Kutné Hoře Jiří Škapa. Právě pod ni poděbradské silnice spadají. Obavy o rozšíření škůdce do soukromých zahrádek vyloučil s tím, že tam jsou stromy většinou předem ošetřené.

Na postřik napadených třešní bylo už pozdě. „Kvůli plodům už nelze aplikovat postřik, příroda si zatím musí poradit sama. Podle druhu škůdce se na podzim nebo na jaře určí druh a čas postřiku,“ řekl tehdy František Uchytil z Odboru životního prostředí v Poděbradech.

Podle Škapy musí cestmistr (správce dané oblasti) vyčkat, jestli třešně do podzimu znovu obrazí. Pokud listy nevyrazí ani na jaře, bude strom mrtvý. To podle hlavního dispečera SÚS ale není časté. Poté se rozhodne o případném vhodném postřiku třešní.

V polovině června se housenky Bourovce březového spouštěly z kokonů na zem, aby se zakuklily a na jaře vylétli motýli.