„Ještě, ještě, ještě,“ skandoval dav dětí pod hasičským jeřábem se stříkačkou poté, kdy se na ně spustily proudy vody a příjemně chladily v letním vedru.

Ačkoliv ostatní ukázky byly také zajímavé, hasiči si děti doslova podmanili a na stadionu to hlučností opravdu vypadalo jako na nějakém fotbalovém utkání.

Pak se dav dětí přemístil na opačný konec hřiště, kde psovodi ukázali, jak umí jejich svěřenci poslouchat, aportovat i dopadnout zločince. „Takovýho pejska bych taky chtěla domů,“ říkala holčička při pohledu na poslušné psisko. „Jenže tebe by takhle neposlouchal,“ triumfoval chlapeček a dívenka ztichla.

Co však většina dětí i učitelů asi viděla úplně poprvé, byla ukázka ostrého zásahu pořádkové jednotky. Hoši od policie vybrali pár týpků, kteří jim dělali demonstranty a měli se na oko prát. Pak se taky prali dva policisté a to už se rozezněly sirény a k místu bitky se blížila dodávka s těžkooděnci, tedy příslušníky pořádkové policie. Ti vyskákali z auta, kluci utekli a v sobě zůstala pouze dvojice uniformovaných policistů. Ty však vycvičená jednotka rychle zpacifikovala a odvedla ke svému autu. I za tuto ukázku sklidili policisté potlesk.

Akci pořádala jedna z místních základních škol, přizvány však byly všechny školy. Na place se tak odhadem vystřídalo přes tisíc dětí. „Tematicky je to formulováno jako Ochrana člověka za mimořádných událostí. Koresponduje s osnovami,“ řekla Jitka Horká, organizátorka akce.