Vyléčeného sýčka ekologové před několika dny vypustili do volné přírody. Jeho dramatický osud se však mohl fatálně změnit už před půl rokem, kdy jej srazilo auto u Mnichova Hradiště.

Utrpěl vnitřní zranění, nemohl létat, měl pohmožděná křídla i zraněné levé oko, což mu způsobovalo špatnou orientaci v prostoru. Prognóza jeho návratu do volné přírody byla přinejmenším nejistá. Zraněný sýček podstoupil šestiměsíční léčení v záchranné stanici na Huslíku.

„To bylo úspěšné, a proto mohl být vypuštěn na svobodu poblíž České Lípy, kde se nachází menší stabilní populace těchto ptáků, a je tudíž šance, že by zde mohl nalézt partnerku," uvedl Luboš Vaněk, vedoucí Záchranné stanice na Huslíku. Sýček byl podle něho označen ornitologickým kroužkem a díky tomu je možné sledovat jeho další pohyb a osud.

Sýček obecný patří mezi naše menší sovy a jeho houkání bylo dříve běžné. Jeho prudký úbytek z české krajiny souvisí s lidským vlivem, hlavně ztrátou biotopů, jako jsou kosené louky, pastviny, či drobná políčka.

V roce 2018 byl Českou společností ornitologickou vyhlášený jako Pták roku.