„Děti jsou nadšené, úplně je práce pohltila,“ radovala se učitelka Zdena Brabcová, která je vlastně matkou myšlenky.

Má pravdu. Když vidíte dívky zaujatě řezat do právě vyráběného autíčka, jehož část je pečlivě upnutá v malém ponku, je to poučný pohled. Odběhnutí od klávesnice a internetu žákům opravdu svědčí.

„Nejdřív jsem založil dílničku na hračky ve skanzenu v Kouřimi. Kamarád mě o to požádal. Pak se mě jedna paní zeptala, jestli jezdím i do škol. Řekl jsem si, proč to vlastně nezkusit,“ vzpomněl si na dobu před čtyřmi lety malíř Marek Pilnáček.

Učitelka Brabcová neodolala a zapsala si některé hlášky spokojených pracantů. „Baví mě to, protože jsem šikovnej,“ prohlásil například osmiletý Kuba. „Dneska jsem poznala úplně jiné věci,“ rozplývala se zase Deniska.

V pondělí se výtvarného ateliéru zúčastnilo na 60 žáků druhých, čtvrtých a šestých tříd.

„Šlo o závěrečnou část celoročního interaktivního výtvarného projektu, kdy si děti osvojují poznatky o přírodních materiálech. První část Magie skla byla věnována foukání skla a školu navštívil sklář. Děti si vyzkoušely vyfouknout skleněnou píšťalku,“ připomněla Brabcová.

Další etapa projektu proběhla v Krkonoších a Jizerských horách. Zde žáci navštívili sklářskou huť a nejstarší evropskou továrnu na dřevěné hračky v Albrechticích.

„Mezi dětmi jsou tyto ateliéry oblíbené. Mnohem víc si váží například svých hraček, protože vidí, jak se ze dřevěného špalíku rodí vláček, jojo, korálky, nebo Krteček,“ uvědomuje si učitelka.

Pan výtvarník Pilnáček prý není ve škole rozhodně naposledy. „Už jsme se bavili o tom, že by mohl přijet na Vánoce,“ doplnila spokojená učitelka Brabcová.