A jak nymburská radnice dopadla? V průměru by dostala trojku. Nejlépe dopadla v očích hlasujících při podpoře sportu. Naopak nejhorší známku, která se blížila čisté čtyřce, dostali radní za oblast dostupnosti bytů. U každé otázky udělilo známku přibližně 150 až 170 hlasujících.

Byty: lidé na ně často nemají

Nejhůře dopadlo vedení Nymburka v hodnocení hlasujících v oblasti dostupnosti bydlení. Výsledná známka činila v průměru 3,84. Podle místostarosty Zdeňka Vocáska (ODS) je ale problematika bytů mnohem složitější, než na pohled může vypadat. „Podle mě to není otázka, jestli se byty staví nebo nestaví. Je to o tom, jestli lidé na byty dosáhnou. Dnes je potřeba zajistit infrastrukturu kolem nových lokalit, včetně například školek a škol. O to my se snažíme. Pak si ovšem lidé za ten byt také připlatí a ne každý na to dosáhne,“ vysvětlil Vocásek.

Starosta Nymburka Tomáš Mach (vpravo) a jeho zástupce Bořek Černý.
Vysvědčení vedení Nymburka: oznámkujte radní i starostu ve čtyřech oblastech

Podle jeho slov radnice pozastavila projekty developerů se zástavbou na bývalém hřišti Polabanu i chystaný komplex čtyř stovek bytů na místě bývalé Fruty u sídliště. Právě kvůli chybějící infrastruktuře, tedy dostatku parkovacích míst a zajištění blízkosti škol a školek. To je podle místostarosty priorita.

Parkovací dům

Druhou nejhorší známkou, v průměru 3,43, ohodnotili čtenáři bezpečí a sociální politiku. Podle místostarosty však právě v těchto oblastech město bota netlačí. Radnice podporuje organizace, které pomáhají různě znevýhodněným skupinám obyvatel, typu Respondeo nebo Semiramis. „Na posledním jednání jsme schválili stavbu nového domu pro seniory, máme tu Panoramu, snažíme se podporovat i mladé rodiny. V tomto případě bych viděl obecně spíše problém státu v nastavení pomoci,“ uvedl Zdeněk Vocásek.

Oprava kamenného mostu by se mohla uskutečnit příští rok, pak chce město zakázat průjezd kamionům.
Nymburská radnice by chtěla po opravě kamenného mostu zakázat průjezd kamionům

Řadu místních i podle loňských předvolebních průzkumů trápí otázka dopravy ve městě. Za řešení těchto problémů dostalo vedení města od čtenářů v průměru známku 3,22. Podle místostarosty bude jedním z klíčových řešení dopravy v centru města stavba parkovacího domu. „Půjde o třípatrový parkovací dům v lokalitě pod Eliškou a momentálně jsme ve fázi zpracování studie. Dům má vzniknout na půdorysu stávajícího parkoviště,“ konstatoval místostarosta.

Mluví se také o stavbě nového mostu přes Labe. Ten by dopravě ve městě výrazně ulevil. Na to se však musí najít vůle především úředníků z kraje - a samozřejmě peníze. „Kraj přišel o část peněz na opravy silnic a komunikací kvůli škrtům v celostátním rozpočtu. A stavba nového mostu by vyšla řádově na 700 milionů korun. Bude to čistě politické rozhodnutí,“ podotkl. 

Spokojení sportovci

Nejlepší hodnocení od čtenářů získalo město při podpoře amatérských i profesionálních sportovců. Průměrná známka vyšla na 2,89. Tedy lepší trojku. „Podporujeme mládežnický sport, hodně organizací a týmů se hlásí o příspěvky, které pravidelně z rozpočtu dostávají. A tvoří to poměrně velkou část rozpočtových výdajů. Dále také existuje grantový systém, kdy jednotlivé kluby mohou požádat o grant na pořádání různých akcí. Ale je tu samozřejmě také štědrá podpora profesionálních sportovců,“ jmenuje jednotlivé prvky kroků radnice Vocásek.

Nymburský atlet Daniel Marák
FOTO: Zlatý double atleta Daniela Maráka na mistrovství republiky

Obecně vyhledávané „národní“ sporty, jako jsou fotbal, hokej, basketbal či volejbal, mají podporu zajištěnou. „Taky bych rád připomněl, že město na sebe vzalo situaci se zimním stadionem, což je významná zátěž a odpovědnost a budeme přebírat také volejbalové kurty na Rémě,“ doplnil místostarosta.

Toto vysvědčení není hodnocením redakce, ale internetových čtenářů deniku.cz a jeho regionálních webů. Redakce si uvědomuje, že kvůli současným náladám ve společnosti může být kritičtější, a že je jen sondou do pocitů společnosti v daném regionu a nedělá si ambice na komplexní analýzu. Komentáře starostů a primátorů najdete v plném znění na webech denik.cz.