K tomu však potřebuje získat pozemky a objekty patřící Středočeskému kraji přilehlé ke Školnímu policejnímu středisku. To na místě funguje už řadu let. Kvůli převodu zmíněných pozemků a reálné možnosti vybudování polygonu a střelnice se v areálu střediska sešli zástupci kraje v čele se středočeskou hejtmankou Petrou Peckovou (STAN) a delegace policistů vedená krajským ředitelem Václavem Kučerou.

Ze setkání nevyplynuly žádné konkrétní termíny. Z vyjádření krajského radního pro majetek Libora Lesáka (ODS) se dá vyčíst, že strany se dohodly na tom, že se dohodnou. „Jednání o převodu zbylých nemovitostí objasnilo potřeby policie. O způsobu převodu budeme dále jednat a bude se k němu vyjadřovat i komise majetku kraje,“ uvedl radní. Kraj musí podle jeho slov postupovat podle zákona o krajích, s péčí řádného hospodáře a podle daňových zákonů. „Určitě bude možné najít způsob, který bude vyhovovat oběma stranám a bude podpořena aktivita, která bude sloužit rozvoji Policie,“ doplnil Libor Lesák.

V areálu se konají i protiteroristická cvičení

Areál školícího střediska na kraji lesa stranou od městské výstavby je využíván policisty nejen pro teoretickou výuku nováčků. Například v září 2013 se v těchto místech nacvičoval zásah policistů po útoku dvou teroristů, kteří v modelové situaci střelbou napadli skupinu studentů a učitelů chtějících nastoupit do autobusu. Po střelbě na místě zůstávají mrtví i ranění a policisté cvičili, jak by v takovém případě zasáhli.

Různorodost přípravy potvrzuje i středočeský policejní ředitel Václav Kučera. „Areál policejního střediska má mnoho využití. Je určen nejen pro začátečníky, ale pomáhá vzdělávat a připravovat policisty po celou jejich kariéru," uvedl policista.

V areálu se nachází budovy, ve kterých je prováděn výcvik zásahu v různých prostředích, jako je restaurace, domácnost, schodiště, nacvičuje se také ohledání místa činu nebo výslechy obviněných či obětí ve výslechových místnostech.

Taktické modelové místnosti mají i pohyblivé příčky a mohou vytvořit policistům pokaždé jiné prostředí. „K tomu jsou místnosti monitorované kamerami a studenti zpětně vidí na videu, kde udělali při akci chybu," vysvětluje vedoucí Školního policejního střediska Petra Hofmanová.

Kamery jsou propojeny s videokonferenčním zařízením, které umožňuje sledovat zásah ve školicí místnosti na interaktivní tabuli, kde školitel může vysvětlovat taktiku zásahu těm, kteří se na něm přímo nepodílejí, ale mohou sledovat při zásahu své kolegy.

Učí se ovládat drony

Velmi aktuální dovedností, kterou využívají policisté i hasiči při dopravních nehodách, je monitorování situace pomocí dronu. I to se v Sadské učí. Další nákupy této techniky a výcvik při jejich ovládání chce kraj podle hejtmanky finančně podporovat.

„Vnímám to jako přelomový přístup k řešení dopravních nehod na frekventovaných silnicích nebo dálnicích, kde dron až trojnásobně zrychlí ohledání místa nehody a naprosto přesně provede potřebná měření, což snižuje délku dopravního omezení a vytváření kolon. Samozřejmě také drony usnadňují pátrání v nepřehledném terénu,” řekla hejtmanka Petra Pecková, v jejíž gesci jsou právě složky Integrovaného záchranného systému.