Údajně by šlo o dvě velmi podobné budovy. Jedna by měla černou, druhá bílou barvu. „Bylo by to stavení se třemi nadzemními podlažími a sedlovou střechou. Vstupní podlaží a suterén mají sloužit jako obchody, druhé a třetí patro pak jako kanceláře a mezonetový byt," informují poděbradské stránky.

Projektů na výstavbu domu s názvem Černá Růže bylo předloženo postupně několik a doznávaly různých změn. Finální verzi posuzovali památkáři už před čtyřmi lety. „Z našeho pohledu je přípustná," potvrdila Jana Kratochvílová z odboru správních činností, která má na starosti památkovou péči.

Na sociální síti jsou také detaily netradičního projektu. „Bližší část domu k silnici má být kryta transparentním obalem temné barvy s elementárními posuvnými dílci. Opakem bude stabilní a rozvážná bílá část domu s hlazenou fasádou. Řešení vychází nejen ze snahy oba domy odlišit a vyhnout se ploché monokultuře dvou přilehlých domů, ale také vytvořit protipól restauraci Bílá Růže. Oba domy, tedy Bílá a Černá Růže, tak v záměru vytváří pomyslný dialog staré a nové zástavby při vstupu do města a můžou se zdát i vstupní branou," vysvětlují stránky další rovinu projektu.

Reakce místních lidí jsou podle očekávání rozporuplné. Části se návrh nelíbí. „Snad se lidé odpovědní probudí a tuto nevhodnou stavbu nedovolí realizovat," uvádí Petr Klubíčko. Jiní jsou z ní naopak nadšeni. „Na daném místě mě ten dům nijak neuráží, spíše naopak. Vypadá moderně, ale není to exhibice, má rozumnou proporci a reaguje na své okolí," píše Michal Louč.

Podle informací Nymburského deníku v současné době provádějí architekti na projektu další změny, které by údajně měly počítat s parkovacími místy v suterénu domu. V tuto chvíli nelze reálně říci, kdy projde vše procesem připomínkových řízení a bude vydáno stavební povolení. A zda k tomu vůbec dojde.