– Další kroky k vyřešení dnes už ročního problému se zápachem na nymburském Zálabí udělala nymburská radnice. Vedení města tak chce přijít konečně na kloub tomu, co je příčinou zápachu, který trápí obyvatele zmiňované lokality.

Podle starosty Tomáše Macha se město spojilo s Vysokou školou chemicko – technologickou v Praze a začalo také komunikovat s obcí Dašice, kde se podařilo podobný problém vyřešit. „Přitom pro nás stále připravují řešení zástupci Státního zdravotního ústavu," uvedl k aktuální situaci starosta Mach. Kontakt
s nymburskou radnicí potvrdil i dašický starosta Petr Zikmund. „Ano, byl jsem kontaktován vedením města v této záležitosti. V Dašicích se tento problém podařilo vyřešit po dohodě s firmou „Kataforesis", která změnila část technologie při lakování, čímž zcela odstranila nepříjemný zápach," uvedl.

Mediální zástupce firmy AZOS CZ Karel Samec Nymburskému deníku sdělil, že firma už v prosinci kvůli vyvrácení jakýchkoli pochybností nebo naopak potvrzení, kdo a co je zdrojem zápachu, navrhla oficiálním dopisem městu Nymburk a Krajskému úřadu Středočeského kraje vytvoření společné pracovní skupiny. „Bohužel ani po více než měsíci na něho nedostala odpověď," řekl Samec. Součástí skupiny by měli být například členové Permanentu, ale i odborníci z oboru včetně pracovníků Státního zdravotního ústavu, nezávislého odborníka Zbyňka Kreyzela a další. „Určitě by v účasti nikdo nebránil ani nyní čerstvě zmiňované vysoké škole," ubezpečil Samec a dodal: „Opakovaně můžeme všechny obyvatele Nymburka ujistit, že se AZOS CZ nebrání žádným racionálním řešením, která pomohou zlepšit stav, na nějž si místní lidé stěžují. Určitě na nich bude v rámci svých možností spolupracovat."

Zástupci Státního zdravotního ústavu čekají na aktuální souhrn emisních bilancí od společnosti AZOS, díky němuž určí, které škodliviny budou pro daná měření prioritní. Dokonce ani nevylučují řešení, které vyzkoušeli v městečku Dašice na Pardubicku, jako účinné. „Pracovníci odboru životního prostředí 
v Nymburce, kteří se problémem intenzivně zabývají, dále zjistili, že v Dašicích problém s kataforetickou linkou nakonec vyřešili pomocí dospalování termickou oxidací," uvedla mluvčí nymburské radnice Olga Havránková. Ale dodala, že zatím není jasné, zda by stejná metoda pomohla také v Nymburce.

Lidé na nymburském Zálabí zaregistrovali velmi nepříjemné závany zápachu přibližně před rokem, shodou okolností v době, kdy byla spuštěna poprvé výrobní linka firmy AZOS. Žádná měření však do této doby jednoznačně neprokázala, že zápach pochází právě z AZOSu.

Obyvatelé lokality mají od jara loňského roku údajně 
i zdravotní problémy v podobě bolestí hlavy, krvácení 
z nosu, slzení očí nebo přecitlivění sliznic.