Na trati Poděbrady – Hradec Králové téměř deset dní totiž ti, co pravidelně cestují rychlíkem, museli vzít zavděk náhradní autobusovou dopravou. Výluka platila pro úsek z Velkého Oseka do Hradce.

Cestující nešetřili stížnostmi. Autobusy totiž běžně nabíraly až třicetiminutové zpoždění. „Opravdu radost byla cestovat například s kočárkem. Z Nymburka na Hradec to bylo hrozné,“ postěžoval si mladý manželský pár.

Ovšem cestující si stěžovali i na vlaky, jedoucí v době výluky na Kolín či obráceným směrem na Nymburk. Přitom zástupci železničářů slibovali, že těmito směry budou mít vlaky zdržení jen minimální.

„Konečně snad budou jezdit spoje normálně. Jezdím tu pravidelně do práce a vlaky díky té výluce měly i tady půlhodinová zpoždění,“ postěžoval si jeden z pravidelných zákazníků Českých drah.

„Byl to strašný chaos, je úplně jedno, jestli je teplo nebo zima, vlaky nejezdí podle jízdních řádů. Výluka to jen potvrdila,“ konstatoval hlouček dělníků.
Podle přednostkyně železniční stanice v Poděbradech Heleny Vondrové pokud nenastanou nějaké komplikace,ve středuv 17 hodin tato výluka skončí. Od zítřka už tedy cestující dojedou pohodlně po kolejích až do Hradce.

Pracovníci drah zpoždění omlouvají i přecpanými silnicemi. „Náhradní autobusy, které nahrazují rychlíky, jezdí z Poděbrad a nabírají maximálně 15 až 20 minut zpoždění. Záleží to vždycky na tom, jak jsou nebo nejsou ucpané silnice,“ řekla přednostkyně železniční stanice v Poděbradech.

A proč vlastně lidé museli v tomto období cestovat autobusy? „Jedná se o rekonstrukci trati, zejména některých vybraných úseků. Například v Chlumci se upravují výhybky, v Převýšově a Choťovicích staniční koleje,“ vyjmenovala Vondrová.