Zájemci o prohlídku si lístky koupí v Turistickém informačním centru na náměstí vedle radnice. Stejně jako před uzavřením zaplatí za originální zážitek 50 korun.

Otevřeno, zavřeno

Vyhlídková věž byla pro návštěvníky poprvé otevřena na posvícení v roce 2021. Jenže přesně po dvou letech byla opět uzavřena. Zpřístupnění vyhlídkové věže pomohlo zjistit, že střechou do ní zatéká. „Následovala komplexní kontrola, která odhalila, že kvůli vodě a vlhku jsou některé nosné trámy plesnivé, přestávají držet při sobě a musí se vyměnit,“ uvedl tehdy Josef Kubiš, ředitel Technických služeb Nymburk.

Výhled z věže kostela svatého Jiljí v Nymburce. | Video: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Církev společně s městem začaly shánět peníze na opravy a loni opět na posvícení byla věž uzavřena. Celková částka oprav se předpokládala ve výši 4,6 milionu. Většinu zaplatila katolická církev, které kostel svatého Jiljí patří. Přispělo i Ministerstvo kultury a Město Nymburk. Spíše symbolickou částku vynesl benefiční koncert, neúspěchem pak skončila veřejná sbírka na portálu Donio, kde se z požadovaných 200 tisíc vybralo jen 11 750 korun.

Přesto se věž kostela podařilo opravit. Velkou pozornost u místních vzbudila loni na podzim akce, při níž byla špička věže kostela snesena jeřábem na zem a v útrobách věže byla objevena dvě poselství z dávných časů. K nim pak přibylo i poselství ze současnosti, když byla letos na jaře opravená část věže s novým, do dálky svítícím opláštěním vrácena zpět na své místo.

Výstupy po schodech

Od tohoto týdne je tak znovu možné vystoupat po schodech až na vyhlídkovou věž. Zájemci projdou také kolem zvonů a nahoře na ně čeká vyhlídka, která díky rovinaté krajině může za krásného počasí dosahovat například až k severním pohraničním horám.

Špička věže se ve čtvrtek 21. března vrátila na kostel svatého Jiljí v Nymburce. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Výhled je možný do všech směrů. Příchozí se tak mohou kochat jak přírodou kolem Labe ve východním směru na Poděbrady, tak krajinou po proudu řeky na západ směrem ku Praze. Nebo se z výšky pobavit mravenčím hemžením v centru města.

Prohlídky jsou k dispozici denně kromě pondělí v časech 11, 13, 14, 15 a 16 hodin. Trvají průměrně 40 minut. Základní vstupné je 50 korun, zlevněné pak 20 korun. Vstupenky lze zakoupit pouze v Turistickém informačním centru na náměstí v den konání prohlídky.