Po Poděbradech se rychlostí blesku šíří nová fáma: radnice prý vyhláškou zakázala za horkých letních nocí sedět na předzahrádkách u restaurací. Údajně mají být všechny zavřené do desáté večer. „Slyšeli jsme o tom a vůbec to nechápeme,“ tvrdí například pravidelní hosté i obsluha restaurace U Šťastných.

Fámu však rezolutně vyvrací starosta Jozef Ďurčanský. „Omezen je provoz na Jezeře do 22 hodin s výjimkou jednorázových akcí. Stahovali se sem na noc lidé z jiných podniků, kteří ještě neměli dost a vznikaly tak problémy. O jiném novém omezení nic nevím,“ řekl Ďurčanský.

Problémy s pitím alkoholu na veřejnosti řeší také v Městci Králové. Ti však nemají starosti s lidmi na předzahrádkách, či u místního koupaliště. „Zato nám lidé s lahvemi posedávají naproti prodejně u kostela, nebo se mládež v noci shlukuje a popíjí na lavičkách na pěší zóně u lékárny,“ říká starosta Milan Pavlík.

Proto z podnětu policie a později zastupitelstva chystá vedení města vyhlášku o zákazu pití alkoholu na vybraných místech. „Policisté slibují, že pokud by taková vyhláška byla přijata, pomůžou nám problém řešit,“ doplnil Pavlík.

Vyhláškou by se měli zastupitelé zabývat na podzim. Platit by mohla od příštího roku.

Noční život v Lysé mají pod kontrolou strážníci. Alespoň podle místostarosty Tomáše Sedláčka. „Je to jejich náplní práce. Předzahrádky v centru až do rána otevřeno nemají. O omezení pití alkoholu na veřejnosti zatím neuvažujeme, ale do budoucna takové opatření nemohu vyloučit,“ uvedl Sedláček.