„Testování“ svých dovedností se v této oblasti budou věnovat i policejní jednotky. V pátek 26. března o tom informovala Helena Frintová z krajského úřadu, když upozornila na čtvrteční rozhodnutí středočeských radních. Podle jejích slov vlastně také půjde o bezpečné zastavování aut. „Středočeský kraj umožní Policii ČR, aby na letišti mohla umístit praktickou část svého výcviku v násilném zastavení vozidel,“ upřesnila Frintová, co se chystá pro nejbližší dobu.

Smlouva na pět let

Konkrétně rada kraje odsouhlasila výpůjčku části obslužných ploch vrtulníkového letiště. Radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák (ODS) uvedl, že pro výcvikový program policie kraj plochu zapůjčí na dobu pěti let – byť první podepsaná smlouva bude hovořit jinou řečí.

„Smluvně budeme situaci řešit dvoufázově. Nejprve schválíme smlouvu o výpůjčce na 89 kalendářních dnů, během kterých bude projednávaný záměr v souladu s platnou legislativou zveřejněn na úřední desce – a posléze uzavřeme dodatek ke smlouvě o výpůjčce, jímž bude tato smlouva prodloužena na dobu pěti let,“ vysvětlil Lesák, jak se vše zařídí podle rad právníků.

Zahájit činnost na letišti tak policisté budou moci už brzy. Počítá se s tím, že pro výcvik by měly být vyhrazeny pracovní dny v době od 7.30 do 22 hodin; nechystá se tedy ruch po nocích ani o víkendech. Policisté zároveň budou v kontaktu s představiteli města a obcí Milovice, Straky a Zbožíčko, jež se nacházejí v blízkosti.

Lokalita se osvědčila

Výcvik u Milovic si policisté vyzkoušeli už loni; tehdy se jednalo o bezpečnou přepravu chráněných osob, připomněl ředitel Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy Policie ČR David Fulka. S tím, že všichni zúčastnění byli tehdy navýsost spokojeni.

„Ověřili jsme si, že využití některých ploch bývalého letiště je pro naši výcvikovou činnost unikátní; zejména s ohledem na vhodné prostorové uspořádání a také dostupnost,“ ocenil Fulka výhody, jichž mají policejní školitelé v úmyslu využívat. „Prvním výcvikem, který zde chceme realizovat v roce 2021, je výcvik jízdních a taktických dovedností se zaměřením na násilné zastavení vozidel,“ potvrdil slova Frintové.